Serwis Informacjny Branży Turystycznej
Travelist.pl wchodzi na zagraniczne rynki
Nowe połączenie z Szyman do Londynu
Wizz Air poleci z Gdańska do Kijowa
Nowa kampania przekona turystów o bezpieczeństwie w Tunezji?
SprintAir rozszerza siatkę połączeń z Radomia

więcej »

Portugalia - udane wakacje dla każdego

Portugalia jest pięknym i różnorodnym krajem. Oprócz cennych zabytków noszących znamiona wpływu Rzymian, Kartagińczyków, Fenicjan, Celtów i Maurów oraz okresu wielkich odkryć geograficznych, Portugalia zachwyca nieskażoną naturą oraz pięknymi, słonecznymi plażami. Nic więc dziwnego, że trzynaście niezwykłych miejsc tego kraju zostało umieszczonych na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Znalazły się na niej m.in. Lizbona, Porto, Sintra, Azory i Madera. Na uwagę zasługują także Fatima, Aveiro i Coimbra.


Lizbona - zabytki i dobra zabawa
Stolica Portugali jest punktem obowiązkowym każdej wycieczki. W mieście i okolicy znajdują się liczne zabytki przypominające o dawnej, morskiej potędze Portugalii. Zalicza się do nich m.in. Mosteiro Dos Jéronimos (klasztor Hieronimitów), Torre de Belém oraz Pomnik Odkryć Geograficznych. Dwie pierwsze budowle znajdują się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Klasztor został ufundowany przez króla Manuela I Szczęśliwego
w podzięce za udany powrót ekspedycji wysłanej do Indii. Na czele wyprawy stał Vasco da Gama, a odkrycie nowej drogi morskiej pozwoliło Portugalii na uruchomienie niezwykle zyskownego handlu przeprawami ze Wschodu. Ten imponujący kościół z dwupiętrowym klasztorem stanowi znakomity przykład portugalskiego stylu manuelińskiego. W klasztorze, oprócz grobowców rodziny królewskiej, znajdują się także szczątki Vasco da Gamy (na jego nagrobku widnieje sfera armilarna - przyrząd astronomiczny służący do nawigacji) oraz wielki poeta portugalski - Luis de Camões, który w eposie "Luzjada" opisał wyprawy da Gamy do Indii. Z klasztorem związane jest jeszcze jedno, ważne wydarzenie: 13 grudnia 2007 r. podpisano tu tzw. Traktat Lizboński, mający zreformować Unię Europejską.

W Lizbonie, osiadłej na wzgórzach i opadającej stopniowo w kierunku rzeki, nie brak punktów widokowych, z których można podziwiać miasto. Turyści najczęściej wybierają wjazd Elevador de Santa Justa (zwaną też Elevador do Carmo) - ok. 30 metrową windą ze szkła i metalu, którą zaprojektował Raul Meisner, uczeń Gustave’a Eiffel’a. Na szczycie windy, która przypomina wyglądem wieżę, znajduje się taras widokowy. Elevador de Santa Justa jest czynna codziennie od godziny 8 do 21. Bardzo popularna jest także Torre de Belém, stojąca na nadbrzeżu Tagu, bogato zdobiona wieża wzniesiona w stylu manuelińskim. Jej pierwotnym celem była obrona portu i miasta przed wrogami. Obecnie wieża pełni rolę niezwykle ciekawego punktu widokowego, który ze względu na nastrojowe oświetlenie warto zobaczyć także nocą.

Godny uwagi jest także monumentalny, bo liczący ok. 50 m wysokości, Pomnik Odkryć Geograficznych (Padrão dos Descobrimentos), zbudowany na cześć: żeglarzy, kartografów, astronomów i misjonarzy, którzy wsławili się w czasach wielkich odkryć geograficznych. Na dziobie betonowego okrętu znajdują się m.in. książę Henryk Żeglarz, Vasco da Gama, Luis de Camões i Ferdynand Magellan. Pomnik odsłonięto w 1960 r. w 500 rocznicę śmierci księcia Henryka Żeglarza, który zapoczątkował pierwsze ekspedycje morskie z Portugalii. W środku pomnika znajduje się wystawa poświęcona historii miasta, a z jego szczytu można podziwiać panoramę okolicy.

Dobrym miejscem na spacer jest Rua Augusta - deptak pełen sklepów, ciągnący się od Praça do Comércio (zwanego też Terreiro do Paço) aż do Praça Dom Pedro IV (zwany Rossio). Sympatyczne kawiarenki na placu Rossio są popularnym miejscem spotkań mieszkańców Lizbony.

Po całodziennym zwiedzaniu warto zajrzeć do najstarszej dzielnicy Lizbony - Alfamy, pełnej uroczych uliczek i zaułków oraz… artystów. W jednej z licznych knajpek (tascas) można posłuchać fado - tęsknych pieśni mówiących o nieszczęśliwej miłości, bólu rozstania i przeznaczeniu. Należy jednak pamiętać, że w Lizbonie koncerty fado odbywają się w absolutnej ciszy. Brawa dozwolone są dopiero na koniec występu. Prawdziwi fani fado nie powinni zapomnieć o obowiązkowej wizycie w Casa do Fado e da Guitarra Portuguesa (Dom Fado i Muzeum Gitary Portugalskiej). Muzeum poświęcone jest historii fado (od jego powstania aż po czasy współczesne) oraz gitarze portugalskiej. Wśród ekspozycji znajdują się m.in. instrumenty muzyczne, obrazy, zdjęcia i plakaty z koncertów, biografie oraz nagrania czołowych wykonawców fado (najpopularniejszą i najbardziej kochaną przez Portugalczyków pieśniarką fado była Amália Rodriques. Jej piękny głos i charyzma przyczyniły się do spopularyzowania tego stylu muzycznego na świecie).

Jest w Portugalii powiedzenie: "Coimbra studiuje, Lizbona się bawi, Porto pracuje, a Braga się modli". Patrząc na bogaty program kulturalny stolicy Portugalii trudno nie zgodzić się z tym stwierdzeniem. W ramach programu Festas de Lisboa, trwającego od połowy maja do połowy lipca, przewidziane są liczne koncerty, wystawy, warsztaty i przedstawienia. (więcej informacji można znaleźć na stronie www.festasdelisboa.com). Na uwagę zasługuje Festa do Fado (3-27 czerwca), podczas której w kilku miejscach Lizbony odbywają się koncerty fado. Za darmo będzie można posłuchać muzyki m.in. w Museu do Fado oraz kościele Santo Estêvão. Podczas festiwalu Andar em Festa (19 maja do 11 czerwca) w środkach transportu publicznego odbywają się liczne, darmowe wydarzenia kulturalne. Wystarczy tylko skasować bilet. W tramwaju nr 28 odbędą się koncerty fado (9-11.06., 13.06., 16-20.06.), a w wybranych windach - występy muzyków jazzowych (30.06.-4.07., 7-11.07. o godzinie 11.00). Miłośnicy wspólnego biesiadowania powinni wziąć udział w Arraiais Populares, imprezach odbywających się przez cały czerwiec na ulicach Lizbony, podczas których można zjeść m.in. grillowanie sardynki i caldo verde - zieloną zupę z ziemniaków, kapusty i oliwy, a także napić się wyśmienitego porto.
Tagi:


Komentarze:

Na wakacje Portugalia [2010-07-16 23:10 79.191.17.*]
Portugalia jest jednym z piękniejszych miejsc, które miałam okazję odwiedzić. Poleciałam tam z Alfastarem na dwa tygodnie i szczerze, nigdy tej wycieczki nie zapomnę. Biuro naprawdę stanęło na wysokości zadania. Poleciałam do Vilamoura. Hotel był 4 gwiazdkowy, nazywał się Dom Pedro Golf. Do plaży ok 300 metrów. Spacerkiem naprawdę blisko. Bardzo lubiłam wypoczywać przy basenie - piękne i czyste miejsce. Oprócz takiego odkrytego był również kryty - podgrzewany. W pokojach czyściutko, poprosiłam panią sprzątaczkę i często przynosiła nam z restauracji świeże owoce ( oczywiście dawałam jej jakieś drobne napiwki). Śniadanko było w formie bufetu, można było się naprawdę najeść. Ja uwielbiałam owoce morza. Wspaniałe serwują! Gorąco polecam Portugalię - cudowne miejsce na wakacje. odpowiedz »

Na wakacje Portugalia [2010-08-01 12:58 195.150.165.*]
Tak, Portugalia jest wspaniała. Można sobie jeszcze wykupić wspaniałe wycieczki fakultatywne. Ja byłam w Faro i Sevilli. Wspaniałe miejsca!! odpowiedz »

Portugalia - udane wakacje dla każdego [2010-06-28 10:45 77.114.51.*]
Mój brat jedzie w lipcu tego roku na objazdówkę po Portugalii z Itaką. Już nawet zarezerwowali sobie wycieczkę, atlantycka ślicznotka jeśli mnie pamięć nie myli. Płacili około 3 tysięcy z wyżywieniem i wylotem z Katowic. odpowiedz »

Na wakacje Portugalia [2010-06-23 18:02 83.6.252.*]
Ja mam zarezerwowany już bilet z alfa starem do Albufeiry. Upatrzyłam sobie śliczny hotel Pedra dos Bicos. Do plaży kilka minut spacerkiem. Bar przy basenie, nawet jest dostęp do bezprzewodowego internetu! Śniadanie i obiadokolacja w formie bufetu. Cena była bardzo atrakcyjna więc nie mogłam podjąć innej decyzji niż ta, że jadę! odpowiedz »

Na wakacje Portugalia [2010-06-30 11:11 195.150.165.*]
Byłam w tym hotelu właśnie z tym biurem! Wróciłam zachwycona! Jedna z moich najwspanialszych wycieczek w życiu. Myślę, że i Ty będziesz zadowolona :) odpowiedz »

Na wakacje Portugalia [2010-06-22 15:10 83.6.75.*]
Portugalia też jest pięknym miejscem, które bardzo mnie pociąga... ale myślę o Egipcie i Bułgarii w tym roku. Znalazłem bardzo tanie oferty na stronie alfa staru no i teraz myślę... co tu zrobić :)? odpowiedz »

Na wakacje Portugalia [2010-06-18 11:08 83.6.43.*]
W jakie konkretnie miejsce do Portugalii jedziesz? Ja póki co jestem jeszcze na etapie poszukiwań i wakacji i organizatora. Myślę nad tui i nad Alfa Starem, wolę jeździć z pewnymi przewoźnikami tak żeby się nie martwić o organizację. Sama nie wiem gdzie jechać a przydałby mi się już urlop! odpowiedz »

Na wakacje Portugalia [2010-06-17 22:48 87.96.99.*]
Portugalia to piękne miejsce. Przeglądając katalogi i szukając czegoś dla siebie natknęłam się na ofertę alfa staru właśnie do Portugalii. Jako że ja miałam ograniczone fundusze to rodziców namówiłam i oni sobie lecą na romantyczne 2 tygodnie odpoczynku i zwiedzania. Bo Portugalia jest krajem z niesamowitą historią i z tego co widziałam, cudownymi zabytkami! odpowiedz »

Na wakacje Portugalia [2010-08-01 12:58 195.150.165.*]
Tak, Portugalia jest wspaniała. Można sobie jeszcze wykupić wspaniałe wycieczki fakultatywne. Ja byłam w Faro i Sevilli. Wspaniałe miejsca!! odpowiedz »


Najnowsze:
Travelist.pl wchodzi na zagraniczne rynki
Nowe połączenie z Szyman do Londynu
Wizz Air poleci z Gdańska do Kijowa
Nowa kampania przekona turystów o bezpieczeństwie w Tunezji?
SprintAir rozszerza siatkę połączeń z Radomia
Coraz mniej turystów wybiera Turcję
Sąd oddala powództwo turystki przeciw Itace
SN: Klient może samodzielnie dochodzić odszkodowania z gwarancji
Jak zmieniają się podróżnicze zwyczaje Polaków?
Grecy likwidują obóz w Idomeni
SprintAir poleci z Wrocławia do Olsztyna
Polacy coraz częściej organizują wakacje samodzielnie
Chorwacka Wspólnota Turystyczna ogłasza nową kampanię promocyjną
Wyspy Kanaryjskie promują się jako cel wypraw nurkowych
Tanieją połączenia roamingowe
Wieża katedry św. Mikołaja w Elblągu dostępna dla turystów
Festiwale i wydarzenia kulturalne rozpoczynają sezon wakacyjny w Chorwacji
Zamki i pałace w Czechach witają sezon wiosenno-letni
Otwarcie Bramy Opatowskiej dla zwiedzających
Sosnowiec gospodarzem Targów Ski Therm & Spa 2016
 
Starsze aktualności:
Małopolski Szlak Architektury Drewnianej otwarty jeszcze do końca września
Karpackie Klimaty już w ten weekend
Turyści powoli opuszczają Zakopane
Którym statkiem dopłyniemy do Tyńca?
Dolomity na liście dziedzictwa UNESCO
Niefortunna promocja sandomierskiego muzeum?
Okęcie nie chce płacić odszkodowań
Poznańska słoniarnia ma już trzeciego słonia
Włochy: właściciel plaży wyrzucał szkło do morza
Zakopane: w piątek rusza Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Nowa tatrzańska promocja: lokalne monety już w obiegu
Mandat dla Polaka za próbę kąpieli w fontannie
W Krynicy nie powstanie tor saneczkowy
Para turystów potrącona na szlaku
MSZ przypomina o warunkach podróżowania młodzieży po Czarnogórze
Trwa X edycja Jarmarku Podhalańskiego
Troje turystów aresztowano w Iranie
Warszawa: otwarto CIT na Starym Mieście
Ryzykowne wakacje z internetem?
Katowice międzynarodowym centrum kongresowym

Zgłoś problem z tą stroną »


 Archiwum 2013 

Alfa Star biuro
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij