Serwis Informacjny Branży Turystycznej
SprintAir rozszerza siatkę połączeń z Radomia
Sąd oddala powództwo turystki przeciw Itace
SN: Klient może samodzielnie dochodzić odszkodowania z gwarancji
Jak zmieniają się podróżnicze zwyczaje Polaków?
Grecy likwidują obóz w Idomeni

więcej »

Roaming za 49 eurocentów za minutę już podczas wakacji?

Kraje członkowskie Unii Europejskiej oraz eurodeputowani doszli do wstępnego porozumienia w sprawie obniżenia kosztów roamingu rozmów telefonicznych. Jest szansa, że już podczas tegorocznych wakacji turyści, wyjeżdżających za granicę w UE będą mogli rozmawiać taniej.

Porozumienie przewiduje następujące pułapy cen detalicznych, które nazywane są "eurotaryfa": 49 eurocentów za minutę dla połączeń wychodzących oraz 24 eurocentów za rozmowy odebrane. Są to ceny netto, do których trzeba doliczyć VAT. W kolejnych latach pułapy te mają być jeszcze niższe.

Porozumienie musi zostać zatwierdzone na posiedzeniu plenarnym przez Parlament Europejski, które odbędzie się 23 maja oraz ministrów telekomunikacji krajów członkowskich, które odbędzie się 7 czerwca.

Jeżeli wszystko będzie przebiegać zgodnie z forsowanym przez Komisję Europejską kalendarzem, rozporządzenie zostanie opublikowane w Dzienniku Urzędowym UE w czerwcu, a dzień później zacznie obowiązywać.

Od momentu rozpoczęcia obowiązywania rozporządzenia, operatorzy telekomunikacyjni będą mieć miesiąc na poinformowanie klientów o wejściu eurotaryf w życie oraz ich wysokości. Natomiast konsumenci będą mieć dwa miesiące na decyzję, czy chcą z nich skorzystać. Jeżeli wyrażą chęć, wówczas zostaną przełączeni w ciągu dwóch tygodni. Będą mieć również prawo wybrać inne proponowane przez operatora stawki, jeżeli uznają je za lepsze.

Brak wyrażonej decyzji będzie oznaczał przejście po dwóch miesiącach na "eurotaryfę". Jednak nie dotyczy to abonentów, którzy korzystają ze specjalnych promocyjnych taryf roamingu. Jeżeli nie zadecydują inaczej, wówczas zachowają je bez zmian.

Paul Ruebig, sprawozdawca projektu w PE przekonywał - Dzięki temu w lipcu-sierpniu konsumenci będą mieli szansę skorzystać z tańszych stawek za roaming podczas zagranicznych wyjazdów wakacyjnych. Tym bardziej, że nie czekając na wprowadzenie eurotaryf, operatorzy zapewne będą starali się przyciągnąć klientów własnymi, jeszcze bardziej korzystnymi ofertami.

Według Ruebiga, osiągnięcie porozumienia jest sukcesem Parlamentu Europejskiego, chociaż niewiele różni się od propozycji niemieckiego przewodnictwa - odpowiednio 50 i 25 eurocentów. Natomiast deputowani żądali w negocjacjach stawek w wysokości 40 i 15 eurocentów. Sprawozdawca przyznał - Wykazaliśmy się wielką elastycznością, teraz kraje członkowskie muszą zatwierdzić porozumienie.

W następnych latach stawki mają być jeszcze obniżane. W 2008 roku odpowiednio 46 i 22 eurocenty, a w 2009 roku - 43 i 19 eurocentów. Natomiast po trzech latach rozporządzenie wygaśnie, chyba że Komisja Europejska zdecyduje, że ceny cały czas wymagają regulacji. Wówczas kraje członkowskie oraz Parlament Europejski wprowadzą eurotaryfy na kolejne lata.

KE ma również prowadzić obserwacje rynku pod kątem ewentualnego uregulowania cen wiadomości SMS, MMS oraz przesyłania danych, które nie są objęte obecnym rozporządzeniem.

Maksymalną stawkę w rozliczeniach hurtowych pomiędzy operatorami ustalono na 30 eurocentów. Limit ten zacznie obowiązywać dwa miesiące po wejściu w życie rozporządzenia.

Porozumienie musi zostać jeszcze poparte przez frakcje polityczne w Parlamencie Europejskim. Socjaliści uważają, że ustępstwa negocjujących w imieniu państw członkowskich Niemiec były zbyt małe. Głosowanie nad kompromisem w parlamentarnej komisji do spraw przemysłu pokaże, czy niezadowolenie socjalistów jest aż tak duże, że zablokują wejście w życie rozrządzenia przed wakacjami.

Rozporządzenie zakłada całkowitą przejrzystość opłat. W momencie przekraczania granicy użytkownicy mają dostawać SMS-y z dokładnymi stawkami, natomiast operatorzy mają prowadzić bezpłatne infolinie.

Obecnie w Unii Europejskiej średnia cena za połączenie z wykorzystaniem roamingu wynosi 1,15 euro. Według KE jest to przynajmniej pięć razy więcej niż wynosi rzeczywisty koszt takiej usługi. Za połączenia odebrane poza granicami kraju, których koszt wynosi około 10 eurocentów za minutę, operatorzy pobierają nawet 500-procentową marżę. W wyniku tego rocznie rynek roamingu wart jest w Unii Europejskiej 8,5 mld euro i stanowi 15% zysków operatorów.

Tagi:

Najnowsze:
SprintAir rozszerza siatkę połączeń z Radomia
Sąd oddala powództwo turystki przeciw Itace
SN: Klient może samodzielnie dochodzić odszkodowania z gwarancji
Jak zmieniają się podróżnicze zwyczaje Polaków?
Grecy likwidują obóz w Idomeni
SprintAir poleci z Wrocławia do Olsztyna
Polacy coraz częściej organizują wakacje samodzielnie
DZT prowadzi kampanię reklamową we Wrocławiu
Sun&Fun stawia na Bałkany
Ibis otworzył nowe hotele w Białymstoku i Poznaniu
Wizz Air prezentuje nowy samolot
LHG ogłasza otwarcie nowego hotelu w Indonezji
Katastrofa egipskiego samolotu
HomeToGo nawiązuje współpracę z eholiday.pl
Chorwacka Wspólnota Turystyczna ogłasza nową kampanię promocyjną
Wyspy Kanaryjskie promują się jako cel wypraw nurkowych
Tanieją połączenia roamingowe
Wieża katedry św. Mikołaja w Elblągu dostępna dla turystów
Festiwale i wydarzenia kulturalne rozpoczynają sezon wakacyjny w Chorwacji
Zamki i pałace w Czechach witają sezon wiosenno-letni
 
Starsze aktualności:
Poznań zaprasza na franciszkański weekend
Coraz więcej przewodników Michelin po polsku
Małopolski Szlak Architektury Drewnianej otwarty jeszcze do końca września
Karpackie Klimaty już w ten weekend
Turyści powoli opuszczają Zakopane
Którym statkiem dopłyniemy do Tyńca?
Dolomity na liście dziedzictwa UNESCO
Niefortunna promocja sandomierskiego muzeum?
Okęcie nie chce płacić odszkodowań
Poznańska słoniarnia ma już trzeciego słonia
Włochy: właściciel plaży wyrzucał szkło do morza
Zakopane: w piątek rusza Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Nowa tatrzańska promocja: lokalne monety już w obiegu
Mandat dla Polaka za próbę kąpieli w fontannie
W Krynicy nie powstanie tor saneczkowy
Para turystów potrącona na szlaku
MSZ przypomina o warunkach podróżowania młodzieży po Czarnogórze
Trwa X edycja Jarmarku Podhalańskiego
Troje turystów aresztowano w Iranie
Warszawa: otwarto CIT na Starym Mieście

Zgłoś problem z tą stroną »


 Archiwum 2008 

Alfa Star biuro
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij