Serwis Informacjny Branży Turystycznej
Sąd oddala powództwo turystki przeciw Itace
SN: Klient może samodzielnie dochodzić odszkodowania z gwarancji
Jak zmieniają się podróżnicze zwyczaje Polaków?
Grecy likwidują obóz w Idomeni
SprintAir poleci z Wrocławia do Olsztyna

więcej »

Losy Muzeum Ziem Zachodnich we Wrocławiu zagrożone?

21 mln euro będzie kosztować budowa Muzeum Ziem Zachodnich (MZZ) we Wrocławiu, w którym prezentowana będzie powojenna historia polskich ziem zachodnich. Muzeum ma powstać nawet w przypadku, jeśli projekt nie utrzyma się na rządowej liście projektów kluczowych.

Dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość, Marek Mutor poinformował, że w placówka ma opowiadać powojenną historię terenów zachodniej Polski. "To jest miejsce, które było świadkiem przesiedleń, pojednania międzynarodowego, walki z komunizmem, ale także rozwoju kultury i sukcesu cywilizacyjnego. Warto to upamiętnić, bo to ważny element i polskiego, i europejskiego dziedzictwa" - podkreślił Mutor.
Zgodnie z założeniami, prawie 18 mln euro przeznaczonych na budowę placówki ma pochodzić ze środków europejskich. Instytucją, która będzie realizować ten projekt jest wrocławski Ośrodek Pamięć i Przyszłość. Muzeum powstanie przy ul. Księcia Witolda w starej garnizonowej piekarni z początku XX w. "Będzie to zrekonstruowany obiekt zabytkowy. Jego wnętrze i teren dookoła będzie zagospodarowany na cele multimedialnej wystawy" - mówi Mutor.

Według prezydenta Wrocławia, Rafała Dutkiewicza, trwają poszukiwania nazwy dla placówki - "Muzeum Ziem Zachodnich" to nazwa robocza. Szukamy innej, tak aby uniknąć retoryki ziem odzyskanych - wyjaśnił prezydent.

Środki na wybudowanie MZZ zawiera projekt budżetu państwa na 2008 r. Zastrzeżenia do tej propozycji zgłosił jeszcze w ubiegłym roku minister kultury Bogdan Zdrojewski. Jego zdaniem "jest ponad 50 inicjatyw muzealnych w tej chwili i nie ulega wątpliwości, że jest ich trochę za dużo". Według Zdrojewskiego, MZZ budzi wątpliwości, ale jest do uratowania po wprowadzeniu odpowiednich poprawek.

Z kolei zdaniem prezydenta Dutkiewicza projekt jest wykonany zgodnie z wymaganiami. Wypowiedzi Zdrojewskiego - jak zapewnił Mutor - nie wpłyną na tempo prac przygotowawczych. "Mamy podpisaną z rządem umowę wstępną na środki europejskie, która nas obliguje do tego, żeby prace prowadzić. I dopóki ta umowa jest w mocy, prowadzimy prace w sposób niezakłócony. Do końca marca będziemy mieli przekazany obiekt pod inwestycje i jesteśmy już w zasadzie gotowi do ogłoszenia konkursu architektonicznego" - wyjaśnił dyrektor Ośrodka Pamięć i Przyszłość.
Zgodnie z zapowiedziami, nawet jeżeli projekt MZZ ostatecznie nie utrzyma się na rządowej liście projektów kluczowych, to i tak będzie zrealizowany. "Inwestycja powinna powstać ze środków europejskich i ciągle liczymy, że jeśli nie przez listę indykatywną, to poprzez konkurs środki europejskie zostaną temu projektowi przyznane" - podkreślił Mutor.

Według wstępnych obliczeń, utrzymanie muzeum będzie kosztować 5- 10 mln zł rocznie. Dutkiewicz zapowiedział, że miasto jest gotowe zapłacić za utrzymanie placówki, ale musi ona być wybudowana ze środków europejskich. Jeśli budowa będzie przebiegała zgodnie z planem, muzeum zostanie otwarte w 2012 roku.

Muzeum Ziem Zachodnich znalazło się - obok Muzeum Historii Polski - za rządów poprzedniej koalicji na liście najważniejszych projektów wspieranych finansowo przez państwo. Tygodnik "Wprost" informuje, że obecny minister kultury Bogdan Zdrojewski obie te placówki umieścił wśród projektów, które mają zostać poddane weryfikacji. Sam minister zaprzeczył, jakoby zamierzał torpedować budowę tych muzeów, ale jednocześnie wyraził przekonanie, że "inicjatyw muzealnych jest trochę za dużo".

Tagi:


Komentarze:

Muzeum Ziem Zachodnich - co dalej? [2010-10-29 18:36 94.251.226.*]
Warszawskie myślenie, przemalujemy na siłę. Kradzione nie tuczy, a właściciel tuż za miedzą. Prawda jest tylko jedna. odpowiedz »


Najnowsze:
Sąd oddala powództwo turystki przeciw Itace
SN: Klient może samodzielnie dochodzić odszkodowania z gwarancji
Jak zmieniają się podróżnicze zwyczaje Polaków?
Grecy likwidują obóz w Idomeni
SprintAir poleci z Wrocławia do Olsztyna
Polacy coraz częściej organizują wakacje samodzielnie
DZT prowadzi kampanię reklamową we Wrocławiu
Sun&Fun stawia na Bałkany
Ibis otworzył nowe hotele w Białymstoku i Poznaniu
Wizz Air prezentuje nowy samolot
LHG ogłasza otwarcie nowego hotelu w Indonezji
Katastrofa egipskiego samolotu
HomeToGo nawiązuje współpracę z eholiday.pl
Turecka policja apeluje o ostrożność w dniu 19 maja
Więcej turystów wyjeżdża na długie weekendy
Więcej turystów w Dolnej Saksonii
Chorwacka Wspólnota Turystyczna ogłasza nową kampanię promocyjną
Wyspy Kanaryjskie promują się jako cel wypraw nurkowych
Tanieją połączenia roamingowe
Wieża katedry św. Mikołaja w Elblągu dostępna dla turystów
 
Starsze aktualności:
Będziemy mieć nad Bałtykiem rafę koralową?
Decyzja w sprawie centrum obsługi turystów przy muzeum Auschwitz została uchylona
Tatry: piorun śmiertelnie poraził turystę
Poznań zaprasza na franciszkański weekend
Coraz więcej przewodników Michelin po polsku
Małopolski Szlak Architektury Drewnianej otwarty jeszcze do końca września
Karpackie Klimaty już w ten weekend
Turyści powoli opuszczają Zakopane
Którym statkiem dopłyniemy do Tyńca?
Dolomity na liście dziedzictwa UNESCO
Niefortunna promocja sandomierskiego muzeum?
Okęcie nie chce płacić odszkodowań
Poznańska słoniarnia ma już trzeciego słonia
Włochy: właściciel plaży wyrzucał szkło do morza
Zakopane: w piątek rusza Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Nowa tatrzańska promocja: lokalne monety już w obiegu
Mandat dla Polaka za próbę kąpieli w fontannie
W Krynicy nie powstanie tor saneczkowy
Para turystów potrącona na szlaku
MSZ przypomina o warunkach podróżowania młodzieży po Czarnogórze

Zgłoś problem z tą stroną »


 Archiwum 2013 

Alfa Star biuro
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij