Serwis Informacjny Branży Turystycznej
SprintAir rozszerza siatkę połączeń z Radomia
Sąd oddala powództwo turystki przeciw Itace
SN: Klient może samodzielnie dochodzić odszkodowania z gwarancji
Jak zmieniają się podróżnicze zwyczaje Polaków?
Grecy likwidują obóz w Idomeni

więcej »

Gdańsk - władze miasta wykorzystują środki unijne z myślą o przyszłych turystach

Dzięki dotacjom unijnym, w Gdańsku powstanie kilkadziesiąt nowych przystani żeglarskich, nowe linie tramwajowe, które będą wozić turystów i mieszkańców po mieście i okolicach, czy nowe muzea.

Liczba odwiedzających Gdańsk z roku na rok rośnie. Władze miasta chcąc, aby zainteresowanie regionem się umacniało - postanowiły więc cały czas inwestować w turystykę. Ważne przedsięwzięcie na skalę krajową, stanowi projekt modernizacji szlaków wodnych (84 mln zł). Sieć rzek i kanałów, na tym obszarze jest lepiej rozbudowana niż sieć dróg lądowych. Żuławy kiedyś pełne łódek i barek, dziś świecą pustkami. Potencjał ten postanowiły wykorzystać władze województw pomorskiego i warmińsko-mazurskiego, tworząc - Program Rozwoju Dróg Wodnych Delty Wisły i Zalewu Wiślanego, czyli Pętli Żuławskiej. Ok. 300 km dróg wodnych, od wielu lat nie było wykorzystywane przez żeglarzy. Problem stanowi także obecna infrastruktura: zbyt płytkie szlaki wodne, opłakany stan śluz czy brak nabrzeży. W myśl projektu, ten stan ma ulec zmianie. Zmodernizowane zostaną szlaki wodne tj.: Szkarpawa, Wisła Martwa, Wisła Królewiecka czy Nogat. Remont i rozbudowa czeka porty żeglarskie, m.in. w Braniewie, Tolkmicku, Fromborku, Krynicy Morskiej, Malborku, Gniewie i Kątach Rybackich. Powstaną także przystanie jachtowe w żuławskich gminach, wyremontowane zostaną śluzy, powstanie nowy most zwodzony.

Powyższe działania, które mają potrwać do 2011 r. to tylko połowa całego planowanego przedsięwzięcia. Kolejne 80 mln zł, ma zostać zainwestowane w infrastrukturę przy portach i przystaniach żeglarskich. W krajobraz regionu ma się wpisać kilkadziesiąt kilometrów ścieżek rowerowych wraz z wypożyczalniami, bazy noclegowe, restauracje czy stacje paliw. Przy tych inwestycjach będzie można wykorzystać partnerstwo publiczno-prywatne, które wykluczono przy pierwszym etapie prac, ze względu na współfinansowanie go ze środków UE. W Gdańsku na zmodernizowanych szlakach, mają powstać linie tramwaju wodnego na trasie od Starego Przedmieścia do Świbna drogą wodną: Starą Motławą, Motławą, Martwą Wisłą i Przekopem Wisły, czyli z samego serca miasta do na najatrakcyjniejszych miejsc położonych nad wodą Powstać ma kilkanaście przystanków tramwaju wodnego, przystani żeglarskich oraz innych obiektów żeglarskich. Miasto nosi się także z zamiarem wydłużenia gdańskiego molo o ok. 125 m wraz z przystanią dla cumowania jednostek oraz budową obiektu gastronomicznego. Koszt przedsięwzięcia oszacowano na 36 mln zł.

Gdańsk w swoich planach rozwoju nie zapomniał także o inwestycjach kulturalnych. Na Europejskie Muzeum Solidarności, które ma być traktowane jako jedna z wizytówek Gdańska, a jednocześnie stać się jednym z najbardziej znanych muzeów w Europie, miasto otrzymało 140 mln zł dotacji (koszt całego projektu to 300 mln zł ). Europejskie Centrum Solidarności ma pełnić rolę międzynarodowego ośrodka naukowego, zajmującego się zagadnieniami niepodległościowymi i wolnościowymi. Wyposażone będzie m.in. w: muzeum, bibliotekę, sale konferencyjne, biura organizacji pozarządowych, czy kaplicę. Nie zabraknie także restauracji, hotelu czy ośrodków badawczych. Wejście na teren Centrum, będzie zlokalizowane w pobliżu pomnika Poległych Stoczniowców. Sala BHP, w której podpisano historyczne Porozumienia Sierpniowe wraz z Bramą nr 2 Stoczni Gdańskiej oraz Drogą do Wolności, stanowić będzie jego integralną część. Część muzealna ma powstać na 30-lecie Solidarności, a pozostałe inwestycje do 2013 r. Nowego budynku, położonego przy Długim Pobrzeżu tuż obok Żurawia - doczeka się też Centralne Muzeum Morskie. Obiekt będzie stylizowany na cztery spichlerze, z przeszkloną fasadą, za którą znajdą się podświetlone nocą łodzie. Powstanie tego budynku to koszt ok. 50 mln zł. 8,6 mln euro pochodzić będzie ze środków Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego, natomiast pozostałą część sfinansują: minister kultury i dziedzictwa narodowego oraz Gdańsk.

Tagi:

Najnowsze:
SprintAir rozszerza siatkę połączeń z Radomia
Sąd oddala powództwo turystki przeciw Itace
SN: Klient może samodzielnie dochodzić odszkodowania z gwarancji
Jak zmieniają się podróżnicze zwyczaje Polaków?
Grecy likwidują obóz w Idomeni
SprintAir poleci z Wrocławia do Olsztyna
Polacy coraz częściej organizują wakacje samodzielnie
DZT prowadzi kampanię reklamową we Wrocławiu
Sun&Fun stawia na Bałkany
Ibis otworzył nowe hotele w Białymstoku i Poznaniu
Wizz Air prezentuje nowy samolot
LHG ogłasza otwarcie nowego hotelu w Indonezji
Katastrofa egipskiego samolotu
Chorwacka Wspólnota Turystyczna ogłasza nową kampanię promocyjną
Wyspy Kanaryjskie promują się jako cel wypraw nurkowych
Tanieją połączenia roamingowe
Wieża katedry św. Mikołaja w Elblągu dostępna dla turystów
Festiwale i wydarzenia kulturalne rozpoczynają sezon wakacyjny w Chorwacji
Zamki i pałace w Czechach witają sezon wiosenno-letni
Otwarcie Bramy Opatowskiej dla zwiedzających
 
Starsze aktualności:
Coraz więcej przewodników Michelin po polsku
Małopolski Szlak Architektury Drewnianej otwarty jeszcze do końca września
Karpackie Klimaty już w ten weekend
Turyści powoli opuszczają Zakopane
Którym statkiem dopłyniemy do Tyńca?
Dolomity na liście dziedzictwa UNESCO
Niefortunna promocja sandomierskiego muzeum?
Okęcie nie chce płacić odszkodowań
Poznańska słoniarnia ma już trzeciego słonia
Włochy: właściciel plaży wyrzucał szkło do morza
Zakopane: w piątek rusza Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Nowa tatrzańska promocja: lokalne monety już w obiegu
Mandat dla Polaka za próbę kąpieli w fontannie
W Krynicy nie powstanie tor saneczkowy
Para turystów potrącona na szlaku
MSZ przypomina o warunkach podróżowania młodzieży po Czarnogórze
Trwa X edycja Jarmarku Podhalańskiego
Troje turystów aresztowano w Iranie
Warszawa: otwarto CIT na Starym Mieście
Ryzykowne wakacje z internetem?

Zgłoś problem z tą stroną »


 Archiwum 2011 

Alfa Star biuro
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij