Serwis Informacjny Branży Turystycznej
SN: Klient może samodzielnie dochodzić odszkodowania z gwarancji
Jak zmieniają się podróżnicze zwyczaje Polaków?
Grecy likwidują obóz w Idomeni
SprintAir poleci z Wrocławia do Olsztyna
Polacy coraz częściej organizują wakacje samodzielnie

więcej »

Jaka ma być Wisła?

Wisła - królowa polskich rzek. To nie tylko slogan. Jednakże jest to królowa zapomniana i zaniedbana, która wymaga kompleksowej ochrony i rewitalizacji. Jaka jest naprawdę a jaka być powinna za 5 lat? Fundacja Marka Kamińskiego zachęca do konstruktywnej dyskusji decydentów i obywateli.

Można powiedzieć, że Wisła jest naszym narodowym bogactwem. Piękno i różnorodność fauny i flory ekosystemu Wisły stawiają ją w czołówce dziedzictwa przyrodniczego Europy. To paradoksalna sytuacja. Jest to efekt odwrócenia się Polaków od Wisły, który może zostać zaprzepaszczony, jeżeli nie zostanie stworzony kompleksowy plan działań na rzecz Wisły, uwzględniający kwestie ekologiczne, ekonomiczne i turystyczne. Dlatego Fundacja Marka Kamińskiego prowadzi dyskusję na temat przyszłości Wisły, której celem jest wypracowanie wspólnego stanowiska i zawarcie go w liście intencyjnym “O współpracy przy kampanii na rzecz Wisły". Ważnym krokiem na tej drodze jest konferencja "Wisła XXIw. Szanse i zagrożenia 2010-2015.", którą Fundacja organizuje pod koniec listopada.

Wisła XXIw. - szanse i zagrożenia
Drogą do stworzenia planu działań na rzecz Wisły, a więc Polski, jest rozmowa - wysłuchanie specjalistów, reprezentantów różnych dziedzin, a potem krok po kroku stworzenie planu, obejmującego promocję, edukację, komercję, ekologię i naukę. Taka idea przyświeca Fundacji Marka Kamińskiego i planowanej konferencji. Wezmą w niej udział przedstawiciele 5 środowisk - władz samorządowych gmin nadwiślańskich, administracji państwowej, biznesu, organizacji pozarządowych i szkół wyższych. Spojrzą oni na Wisłę z punktu widzenia ekonomisty, ekologa, architekta, designera i marketingowca. Podczas dyskusji i warsztatów zostanie opracowane wspólne stanowisko, które będzie później implementowane przez przedstawicieli tych zróżnicowanych środowisk. Problemów związanych z gospodarką wodną jest dużo. Na podstawie opracowania Ministerstwa Środowiska z 2008 r. są to m.in. konflikty interesów w obszarach dorzeczy, brak współdziałania instytucji, brak dostatecznego finansowania gospodarki wodnej, niedostateczna świadomość ekologiczna społeczeństwa czy brak legislacyjnych rozwiązań promujących proekologiczne działania.

Wisła - rzeka sprzeczności
Wisła to potężna i naturalna rzeka, która niesie ze sobą wiele szans i zagrożeń. Jej nieuregulowany charakter - rozgałęzione koryto, szereg wysp, piaszczystych łach i starorzeczy - sprawia iż jest bardzo ważnym korytarzem ekologicznym Europy, w którym bytuje 76% gatunków ptaków Polski. Jest jednocześnie rzeką o dużych wahaniach poziomów wód, które stanowią zagrożenie powodziowe. Wisła to rzeka pełna sprzeczności. Z jednej strony w jej obszarze znajduje się 19 obszarów Natura 2000, w tym 7 Obszarów Specjalnej Ochrony Ptaków i 12 Specjalnych Obszarów Ochrony Siedlisk oraz ponad 50 rezerwatów. Z drugiej strony jej wody są zanieczyszczone, mimo iż występują w niej naturalne procesy samooczyszczania i natleniania wody. Fundacja podczas letniej Ekspedycji Wisła przeprowadziła badania jakości wody na odcinku Puławy - Płock. Wyniki wykazały ogólny zły stan wód wiślanych. W dorzeczu Wisły znajduje się 2/3 Polski, dlatego stanowi ona źródło wody dla wielu regionów Polski. Stan czystości jej wód związany jest z jakością wód powierzchniowych. Wisła to również rzeka wykazująca duży potencjał turystyczny - jej naturalny charakter i bogactwo przyrodnicze jest niezwykle atrakcyjne dla wszystkich spragnionych kontaktu z naturą. Jednakże w jej obszarze infrastruktura turystyczna jak również gospodarcza jest bardzo uboga, co uniemożliwia wykorzystanie jej jako produktu turystycznego. Takie podejście powoduje jednak obawy powtórzenia błędów Mazur czy Tatr - przedkładania zysku nad rozsądne gospodarowanie zasobami i możliwościami. Wisła jest też symbolem historycznym i ważnym elementem dziedzictwa kulturowego. To nad nią kształtowała się historia naszego narodu, jednak wiele z zabytków zostało zdegradowanych, wiele zostało zapomnianych.

Szlak Wisły
Fundacja Marka Kamińskiego stworzyła kilkuletni projekt edukacyjno-społeczny "Szlak Wisły". Jego celem jest dyskusja na temat przyszłości "kraju nad Wisłą", możliwości wykorzystania potencjału tkwiącego w lokalnych społecznościach, połączenia idei wzbogacania się na turystyce i innych gałęziach przemysłu w oparciu o wodę i Wisłę z poszanowaniem natury i naszych wzajemnych potrzeb. Jej pierwszymi etapami była letnia i zimowa Ekspedycja Wisła, podczas których powstał film dokumentalny poświęcony Wiśle oraz znaczeniu natury dla człowieka. Jego premiera planowana jest na początku 2011r. Z doświadczeń, które Fundacja uzyskała podczas realizacji tych dwóch projektów, zrodził się również przewodnik "Wisła - przewodnik użytkownika", który zostanie wydany pod koniec listopada 2010. Konferencja "Wisła XXI w. Szanse i zagrożenia 2010-2015", jest kolejnym krokiem na drodze do przywrócenia Wisły Polsce i Polakom. Pracy jest jednak jeszcze dużo, dlatego projekt Szlak Wisły przewidziany jest na kolejnych kilka lat.
Tagi:


Komentarze:

Wiśle należy się szacunek [2010-11-18 08:23 83.21.14.*]
pod tym pomysłem podpisuję się obiema rękami - Wisła może stać się produktem wyróżniajacym nas nawet na arenie międzynarodowej. Niestety w celu realizacji doprowadzenia jej do stanu porządanego wymaga porozumienia wielu środowisk politycznych, samorządowych i lokalnych. Trzymam kciuki odpowiedz »

Wiśle należy się szacunek [2010-11-23 14:03 95.41.5.*]
Ja również podpisuje się pod tymi wypowiedziami,Wisła jako rzeka może a nawet powinna stac się bardzo ważnym symbolem w naszym kraju. Szkoda byłoby to zmarnowac. Hotel Orlik zaprasza do Krynicy Zdrój! odpowiedz »


Najnowsze:
SN: Klient może samodzielnie dochodzić odszkodowania z gwarancji
Jak zmieniają się podróżnicze zwyczaje Polaków?
Grecy likwidują obóz w Idomeni
SprintAir poleci z Wrocławia do Olsztyna
Polacy coraz częściej organizują wakacje samodzielnie
DZT prowadzi kampanię reklamową we Wrocławiu
Sun&Fun stawia na Bałkany
Ibis otworzył nowe hotele w Białymstoku i Poznaniu
Wizz Air prezentuje nowy samolot
LHG ogłasza otwarcie nowego hotelu w Indonezji
Katastrofa egipskiego samolotu
HomeToGo nawiązuje współpracę z eholiday.pl
Turecka policja apeluje o ostrożność w dniu 19 maja
Więcej turystów wyjeżdża na długie weekendy
Więcej turystów w Dolnej Saksonii
Chorwacka Wspólnota Turystyczna ogłasza nową kampanię promocyjną
Wizz Air otworzył nowe trasy z Lotniska Chopina
Wyspy Kanaryjskie promują się jako cel wypraw nurkowych
Tanieją połączenia roamingowe
Wieża katedry św. Mikołaja w Elblągu dostępna dla turystów
 
Starsze aktualności:
Decyzja w sprawie centrum obsługi turystów przy muzeum Auschwitz została uchylona
Tatry: piorun śmiertelnie poraził turystę
Poznań zaprasza na franciszkański weekend
Coraz więcej przewodników Michelin po polsku
Małopolski Szlak Architektury Drewnianej otwarty jeszcze do końca września
Karpackie Klimaty już w ten weekend
Turyści powoli opuszczają Zakopane
Którym statkiem dopłyniemy do Tyńca?
Dolomity na liście dziedzictwa UNESCO
Niefortunna promocja sandomierskiego muzeum?
Okęcie nie chce płacić odszkodowań
Poznańska słoniarnia ma już trzeciego słonia
Włochy: właściciel plaży wyrzucał szkło do morza
Zakopane: w piątek rusza Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Nowa tatrzańska promocja: lokalne monety już w obiegu
Mandat dla Polaka za próbę kąpieli w fontannie
W Krynicy nie powstanie tor saneczkowy
Para turystów potrącona na szlaku
MSZ przypomina o warunkach podróżowania młodzieży po Czarnogórze
Trwa X edycja Jarmarku Podhalańskiego

Zgłoś problem z tą stroną »


 Archiwum 2009 

Alfa Star biuro
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij