Serwis Informacjny Branży Turystycznej
SprintAir rozszerza siatkę połączeń z Radomia
Sąd oddala powództwo turystki przeciw Itace
SN: Klient może samodzielnie dochodzić odszkodowania z gwarancji
Jak zmieniają się podróżnicze zwyczaje Polaków?
Grecy likwidują obóz w Idomeni

więcej »

Chile zaprasza turystów

Chociaż podróż z Polski do Chile trwa minimum 20 godzin, ponad 4 tysiące Polaków rocznie odwiedza ten kraj.

Jego terytorium rozciąga się aż na 4 300 km od granicy z Peru na północy do Cieśniny Magellana, tworząc wąski pas o szerokości 180 kilometrów między Andami i Pacyfikiem. Główne atrakcje turystyczne Chile to 7 zabytków umieszczonych na liście światowego dziedzictwa UNESCO, pustynie, plaże, gigantyczne lodowce, imponujące łańcuchy górskie, parki krajobrazowe, winiarnie i jedno z najczystszych nieb na ziemi.

Pięć stref geograficznych i turystycznych


Rozpostarte na kontynentach Ameryki Południowej, Antarktydy i Oceanii, aż w czterech strefach klimatycznych, Chile dzieli się na pięć zróżnicowanych regionów. Pustynna północ z najsuchszym miejscem świata - pustynią Atacama i doliny w centralnej części, ze stolicą - Santiago, którą cechuje klimat śródziemnomorski.

Dalej ciągnie się południowa strefa jezior, rzek i wulkanów oraz południe chilijskiej Patagonii i terytorium antarktyczne. Wreszcie wyspy z najsłynniejszymi: Wielkanocną, Robinson Crusoe i Chiloé.

"Każdy z obszarów tworzy nową atrakcję dla turystów, których rocznie przyjeżdża tu z całego świata około 3,5 miliona. Dawniej terytorium zamieszkiwało kilka grup etnicznych: Mapucze, Aymaras, Diaguitas, Ona, Alacalufes i Kawésqar, które miały wpływ na obecną różnorodność kulturową kraju. Miejscowi nie zapominają o swoich korzeniach, kultywującą rodowe dziedzictwo m.in. przez urozmaiconą kuchnię, korzystającą
z bogactwa upraw i "owoców Pacyfiku"
- tłumaczy José Manuel Silva Vidaurre, Ambasador Chile w Polsce.

Północ z pustynią Atakama


Atakama - najbardziej sucha pustynia świata - to obszar, na którym występują wulkany, rozległe słone pustynie, gejzery, ogromne wydmy, gorące źródła i dziewicze plaże. Niebo z 340 pogodnymi nocami w roku czyni pustynię światowym obserwatorium astronomicznym. Wyznaczająca północną granicę Chile Arica - za sprawą wysokich temperatur zwana "miastem wiecznej wiosny" - jest jedną ze stolic surfingu w Ameryce Łacińskiej i punktem wejścia na płaskowyż, z jednym z najwyżej położonych jezior na świecie - Chungará. To właśnie w Arice znajdują się najstarsze na świecie mumie z Chinchorro i wysoki na 110 m kamień Morro.

W historycznym górniczym regionie Iquique można odwiedzić opuszczone miasteczka z kopalniami saletry Humberstone i Santa Laura, umieszczone na liście UNESCO. San Pedro - "archeologiczna stolica" Chile to zarazem baza wypadowa do licznych atrakcji, jak: gejzery w El Tatio na wysokości 4 300 m n.p.m., słona pustynia, naturalne siedlisko flamingów Chaxa Lagoon, Dolina Księżycowa i Dolina Śmierci czy Dolina Elqui.

Na południu Atakamy znajdują się tereny zachęcające zabytkami, obserwatoriami astronomicznymi i ciepłym klimatem plaż Coquimbo i La Serena oraz korzystnymi warunkami do windsurfingu i kitesurfingu nad jeziorem Puclaro.

Santiago i majestat Andów


New York Times określił Santiago jako jedną z najlepszych na świecie destynacji dla podróżników, dzięki tętniącej kulturze, rozwijającej się sztuce, nowoczesnej infrastrukturze i rozbudowanej bazie noclegowej. Stolica Chile jest kosmopolitycznym, ruchliwym i nowoczesnym miastem, zajmującym wysokie miejsca w światowych rankingach pod względem poziomu życia.Równocześnie miasto chce przyciągać kolorami, mieszanką tradycyjnej i nowoczesnej architektury oraz zróżnicowaniem mieszkańców, widocznym na mapie dzielnic miasta, w tym: Lastarria, Italia oraz artystycznej Bellavista.

Santiago stanowi bramę prowadzącą do kluczowych atrakcji środkowego Chile. Zaledwie godzinę zajmuje dotarcie z centrum stolicy nad Ocean Spokojny, do wyboru - gwarnymi i spokojnymi miasteczkami nadmorskimi. Tyle samo czasu potrzeba, by dojechać do słynnych na świecie andyjskich kurortów narciarskich: Valle Nevado, La Parva, Portillo, El Colorado i Farellones. Metropolię otacza ponad 50 winnic, przez znane sommelierom doliny, od Casablanki przez Maipo, Cachapoal, Colchagua, Curicó po Maule.

"Każdy, nawet najbardziej wymagający podróżnik znajdzie w Chile coś dla siebie. Warto zobaczyć chociażby miejsca wpisane na listę dziedzictwa UNESCO, jak miasto Valparaiso o wyjątkowej architekturze budynków i domów ciągnących się przez wzgórza, z najważniejszym portem w kraju i muzeum poety Pabla Nerudy, a także sąsiednie Viña del Mar, zwane "miastem-ogrodem". Na liście UNESCO znajduje się też położone na wysokości 2 000 m historyczne miasteczko górnicze Sewell przy kopalni miedzi El Teniente" - dodaje Ambasador, José Manuel Silva Vidaurre.

Jeziora, rzeki i wulkany


Południowe Chile jest malowniczą krainą. Podążając wzdłuż rzeki Bío Bío, od jej źródła w Andach Patagońskich, można zaobserwować zmiany klimatu i krajobrazu - od ośnieżonych wulkanów, poprzez lasy z unikatowymi gatunkami drzew, mniejszymi rzekami i jeziorami, aż do ujścia do Pacyfiku w pobliżu miasta Concepción. To tu spotkać można potomków ludu Mapucze, spać w tradycyjnych chatach ruca i wybrać się na wycieczkę łodzią po Budi, jednym ze słonowodnych jezior w Ameryce Południowej.

W lecie panują tam dobre warunki do uprawiania sportów wodnych, trekkingu, canopy, raftingu i wspinaczki w pobliżu wulkanów. Z kolei w zimie to raj dla narciarzy, z głównymi kurortami: Pucón, Volcán Osorno, Antillanca, Huilo Huilo, Las Araucarias, Corralco i Antuco, a także ośrodkami: Termas i Nevados w górach Chillan, które oferują catskiing, skutery śnieżne, winter canopy oraz baseny termalne i SPA. Warto poświęcić trochę czasu na Pucón - gdzie można uprawiać rafting na rzece Trancura, kajakarstwo na jeziorze Villarrica, wspiąć się wulkan (o tej samej nazwie) - a także zwiedzić skolonizowane przez niemieckich imigrantów Puerto Varas (tzw. "miasto róż"), nad malowniczym jeziorem Llanquihue.

Dziewicza Patagonia i ekstremalne południe


Patagonia należy do niewielu miejsc na świecie nienaruszonych przez człowieka. Ponad 50% z 240 tysięcy kilometrów kw. powierzchni stanowią tu obszary chronione, gdzie żyje wiele gatunków dzikich zwierząt. Wzdłuż 1 200 km Carretera Austral, czyli Południowej Autostrady, jednej z najbardziej malowniczych tras na świecie, można podziwiać zdumiewające krajobrazy Patagonii, w tym majestatyczne Campos de Hielo (Pola Lodowe) i Górę Castillo w kształcie zamku (stąd pochodzi jej nazwa nazwę), fiordy, rzeki Baker, Palena i Futaleufú a także ogromne jeziora General Carrera i O'Higgins. Na południu Patagonii znajduje się uznany za rezerwat biosfery UNESCO Park Narodowy Torres del Paine - z jeziorami, wodospadami, monumentalnymi skałami z granitu i lodowcami, w tym słynnym Szarym Lodowcem. Swój cel podróży znajdą tu miłośnicy wspinaczki skalnej, trekkingu, raftingu i wędkarstwa.

Na południowym krańcu Chile, nad Cieśniną Magellana, leży Punta Arenas - brama portowa do archipelagu Ziemi Ognistej i Przylądka Horn. Od połowy listopada do połowy marca liczne statki wycieczkowe oferują rejsy na Antarktydę, opływające chilijski półwysep antarktyczny i Szetlandy Południowe.

Wyspa Wielkanocna i Robinson Crusoe


Do Chile należy około 4 000 wysp, z których większość znajduje się pośród fiordów i kanałów na południu kraju. Najbardziej odległa wyspa na świecie Rapa Nui, czyli Wyspa Wielkanocna, kojarzy się najbardziej z kamiennymi głowami. 600 posągów zwanych moai zostało wpisanych
na listę światowego dziedzictwa UNESCO i nieustannie przyciągają podróżników swoją tajemniczością.

Oddalona o 3 700 km od kontynentu Rapa Nui, jest świadectwem ocalałej kultury polinezyjskiej. Na liście UNESCO widnieje także 16 z 80 jezuickich kościołów na archipelagu Chiloé, drewnianych konstrukcji, wzniesionych na przełomie XVIII i XIX wieku na każdej z wysp. Wędrując ścieżkami Parku Narodowego Chiloé, prowadzącymi przez bujny las, dociera się na odległe plaże. Charakterystyczne dla wyspy są także palafitos - kolorowe domy na palach. Spośród zamieszkałych chilijskich wysp jedna zdecydowanie się wyróżnia - nosząca nazwę zaczerpniętą z powieści Daniela Defoe - wyspa Robinson Crusoe, wchodząca w skład Archipelagu Juan Fernández.

Światowej klasy destynacja turystyczna


Chile jest najlepszym do życia krajem w Ameryce Łacińskiej, zgodnie z wynikami ogólnoświatowego badania przeprowadzonego przez Newsweek. Podróż przez Chile jest wygodna, dzięki rozbudowanej sieci transportu lądowego i połączeń lotniczych wewnątrz kraju. Na miejscu można korzystać z rozwiniętej bazy hoteli i kwater. Zaawansowane technologie telekomunikacyjne pozwalają na połączenia komórkowe i dostęp do internetu w całym kraju.

"Chilijczycy są znani na całym świecie z uprzejmości i wiarygodności, lubią świętować swoje tradycyjne święta, pokazywać podróżnym rodzimą kulturę, zwyczaje oraz kuchnię" - podsumowuje Ambasador Chile w Polsce
Tagi:

Najnowsze:
SprintAir rozszerza siatkę połączeń z Radomia
Sąd oddala powództwo turystki przeciw Itace
SN: Klient może samodzielnie dochodzić odszkodowania z gwarancji
Jak zmieniają się podróżnicze zwyczaje Polaków?
Grecy likwidują obóz w Idomeni
SprintAir poleci z Wrocławia do Olsztyna
Polacy coraz częściej organizują wakacje samodzielnie
DZT prowadzi kampanię reklamową we Wrocławiu
Chorwacka Wspólnota Turystyczna ogłasza nową kampanię promocyjną
Wyspy Kanaryjskie promują się jako cel wypraw nurkowych
Tanieją połączenia roamingowe
Wieża katedry św. Mikołaja w Elblągu dostępna dla turystów
Festiwale i wydarzenia kulturalne rozpoczynają sezon wakacyjny w Chorwacji
Zamki i pałace w Czechach witają sezon wiosenno-letni
Otwarcie Bramy Opatowskiej dla zwiedzających
Sosnowiec gospodarzem Targów Ski Therm & Spa 2016
Tradycyjne jarmarki wielkanocne w Wiedniu
Komunikat turystyczny TPN
ZOPOT w Amsterdamie wprowadza nową aplikację mobilną
Komunikat Turystyczny TPN
 
Starsze aktualności:
Dolomity na liście dziedzictwa UNESCO
Niefortunna promocja sandomierskiego muzeum?
Okęcie nie chce płacić odszkodowań
Poznańska słoniarnia ma już trzeciego słonia
Włochy: właściciel plaży wyrzucał szkło do morza
Zakopane: w piątek rusza Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Nowa tatrzańska promocja: lokalne monety już w obiegu
Mandat dla Polaka za próbę kąpieli w fontannie
W Krynicy nie powstanie tor saneczkowy
Para turystów potrącona na szlaku
MSZ przypomina o warunkach podróżowania młodzieży po Czarnogórze
Trwa X edycja Jarmarku Podhalańskiego
Troje turystów aresztowano w Iranie
Warszawa: otwarto CIT na Starym Mieście
Ryzykowne wakacje z internetem?
Katowice międzynarodowym centrum kongresowym
Nowy wygląd serwisu turystyka w wp.pl
Otwarto miejską plażę nad Sekwaną
Krakowski Wawel został wzbogacony w nową iluminację świetlną
Pogodny i ciepły weekend w Tatrach

Zgłoś problem z tą stroną »


 Archiwum 2013 

ryba maślana
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij