Serwis Informacjny Branży Turystycznej
Wizz Air poleci z Gdańska do Kijowa
Nowa kampania przekona turystów o bezpieczeństwie w Tunezji?
SprintAir rozszerza siatkę połączeń z Radomia
Coraz mniej turystów wybiera Turcję
Sąd oddala powództwo turystki przeciw Itace

więcej »

Jak zmieni się Karpacz?

Najpierw budowa tunelu pod stokiem narciarskim za ok. 18,5 mln zł, teraz plany wykreowania zupełnie nowego centrum miasta wraz z jednym z najdłuższych deptaków spacerowych w górskim kurorcie w Europie - ok. 800 metrów ciągu rekreacyjno-pieszego. Karpacz stawia na współpracę z mieszkańcami i lokalnym biznesem, by do 2023 roku, dzięki środkom własnym, dofinansowaniu z Unii Europejskiej i prywatnym działalnościom, zbudować nowe wspólne dobro - tętniące życiem miasto turystyczne.

Serce miasta jego akumulatorem

Karpacz jest miastem dopiero od pół wieku. Systematycznie rozbudowywany, wymaga jednak przemodelowania, które rozpoczęto na wielką skalę od przebudowy ul. Parkowej oraz budowy tunelu pod stokiem Kolorowa w maju 2011 roku. Na całym świecie w miastach i miasteczkach stosuje się bowiem rozwiązania urbanistyczne otwierające nowe możliwości dla turystyki. Tu władze miasta wraz z radą miejską zamierzają osiągnąć podobny efekt.

- Otwierając w grudniu 2012 roku tunel o wysokości 4,6 metra, mieszczący także autobusy i ciężarówki zrobiliśmy zaledwie pierwszy krok w długoletnim planie zmiany Karpacza w miasto turystyczne. Dalsze inwestycje, w tym budowa nowego centrum z ponad 800-metrowym deptakiem, nowej sieci wyciągów służących komunikacji do najważniejszych obiektów i terenów rekreacyjnych, mają stworzyć pełną ofertę dla turysty wielodniowego, na którym najbardziej nam zależy - mówi Bogdan Malinowski, burmistrz Karpacza. Wyciągi, według założeń, mają być wewnętrzną siatką połączeń, alternatywną wobec stale rozwijanych ciągów pieszych, pomiędzy centrum Karpacza a poszczególnymi atrakcjami turystycznymi. Jedną z najważniejszych inwestycji prywatnych będzie natomiast modernizacja istniejącego wyciągu krzesełkowego na Kopę - docelowo powstanie tam nowoczesna 4-osobowa kanapa, która zwiększy przepustowość i atrakcyjność bazy narciarskiej (ok. 650 osób/h latem i 1250 osób/h zimą).

O deptak zapytają mieszkańców i turystów

Miasto zamierza jeszcze w tym roku w pełni przygotować założenia nowego deptaka. W maju i czerwcu (zakończenie w lipcu) odbywać będą się otwarte warsztaty dla mieszkańców, przedsiębiorców oraz specjalistów, organizowane wraz z Towarzystwem Urbanistów Polskich, które wyznaczą kierunek dla przyszłych projektantów. Pierwsze spotkanie zaplanowano już 11 maja w Karpaczu. Kolejne odbywać się będą 22 czerwca oraz 6 lipca. Jest to następny, po budżecie partycypacyjnym, projekt otwarty na mieszkańców. Od 2 lat karpaczanie mogą bowiem współdecydować, na jakie cele przeznaczone zostaną środki w ich najbliższej okolicy.

Miasto planuje, że budowa nowego centrum, w tym deptaka, okolicznych ulic, nowego ciągu spacerowego - tzw. Drogi 3 Żywiołów - z nowymi instalacjami deszczowymi, elektrycznymi i nawierzchnią, pochłonie kolejne 15 mln zł. Wiele inwestycji w Karpaczu powstało dzięki dofinansowaniu Unii Europejskiej. Nie inaczej jest w przypadku nowego centrum. Chcemy być gotowi z projektem na pierwsze rozdanie nowej puli dofinansowania z różnych programów UE już w latach 2014-2015. W każdym przypadku będziemy się starać o jak największe środki z różnych dostępnych programów - dodaje burmistrz Malinowski. Nowy deptak ma być nie tylko ciągiem spacerowym, ale także przestrzenią z funkcjami społecznymi i rozrywkowymi - wydzielone mają zostać miejsca do organizacji wielkich imprez tematycznych, koncertów.

Zastępca Burmistrza Ryszard Rzepczyński dodaje: Jeśli nasza koncepcja się powiedzie, będziemy pierwszym miastem w Polsce, gdzie stok narciarski można oglądać bezpośrednio z deptaka. Będzie to zatem naturalne miejsce dla publiczności pod różnego rodzaju zawody sportowe, tak zimą - narciarskie, snowboardowe, jak i latem - wciąż nowy w Polsce mountain board, czy rowerowy downhill.
Tagi:

Najnowsze:
Wizz Air poleci z Gdańska do Kijowa
Nowa kampania przekona turystów o bezpieczeństwie w Tunezji?
SprintAir rozszerza siatkę połączeń z Radomia
Coraz mniej turystów wybiera Turcję
Sąd oddala powództwo turystki przeciw Itace
SN: Klient może samodzielnie dochodzić odszkodowania z gwarancji
Jak zmieniają się podróżnicze zwyczaje Polaków?
Grecy likwidują obóz w Idomeni
SprintAir poleci z Wrocławia do Olsztyna
Polacy coraz częściej organizują wakacje samodzielnie
Chorwacka Wspólnota Turystyczna ogłasza nową kampanię promocyjną
Wyspy Kanaryjskie promują się jako cel wypraw nurkowych
Tanieją połączenia roamingowe
Wieża katedry św. Mikołaja w Elblągu dostępna dla turystów
Festiwale i wydarzenia kulturalne rozpoczynają sezon wakacyjny w Chorwacji
Zamki i pałace w Czechach witają sezon wiosenno-letni
Otwarcie Bramy Opatowskiej dla zwiedzających
Sosnowiec gospodarzem Targów Ski Therm & Spa 2016
Tradycyjne jarmarki wielkanocne w Wiedniu
Komunikat turystyczny TPN
 
Starsze aktualności:
Którym statkiem dopłyniemy do Tyńca?
Dolomity na liście dziedzictwa UNESCO
Niefortunna promocja sandomierskiego muzeum?
Okęcie nie chce płacić odszkodowań
Poznańska słoniarnia ma już trzeciego słonia
Włochy: właściciel plaży wyrzucał szkło do morza
Zakopane: w piątek rusza Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich
Nowa tatrzańska promocja: lokalne monety już w obiegu
Mandat dla Polaka za próbę kąpieli w fontannie
W Krynicy nie powstanie tor saneczkowy
Para turystów potrącona na szlaku
MSZ przypomina o warunkach podróżowania młodzieży po Czarnogórze
Trwa X edycja Jarmarku Podhalańskiego
Troje turystów aresztowano w Iranie
Warszawa: otwarto CIT na Starym Mieście
Ryzykowne wakacje z internetem?
Katowice międzynarodowym centrum kongresowym
Nowy wygląd serwisu turystyka w wp.pl
Otwarto miejską plażę nad Sekwaną
Krakowski Wawel został wzbogacony w nową iluminację świetlną

Zgłoś problem z tą stroną »


 Archiwum 2014 

ryba maślana
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij