Serwis Informacjny Branży Turystycznej
Snow Trex sprawdza gdzie jest najlepsze apres ski
Które kierunki tanieją?
Emirates znów poleci do Bagdadu
Co Paryż oferuje turystom?
Istria liczy na polskich turystów

więcej »

Bory Dolnośląskie: nieodkryty turystycznie zakątek Polski?

Bory Dolnośląskie należą do największych kompleksów leśnych w Europie Środkowej. Ich powierzchnia wynosi ok. 165 tysięcy hektarów. Obejmuje on tereny parków krajobrazowych oraz rezerwatów, chroniących dziewiczą przyrodę tego obszaru. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze turystycznej, odwiedzający mają możliwość zapoznania się z różnorodnością i urokiem występującej tu flory i fauny - na przykład poruszając się wzdłuż wielu wyznaczonych ścieżek i tras edukacyjnych. Budowa geologiczna oraz rzeźba terenu to efekt działania zlodowacenia środkowopolskiego, któremu Bory zawdzięczają torfowiska, wydmy śródlądowe i położone malowniczo, wśród lasów - stawy. Na całym terenie znajdują się cztery rezerwaty przyrody i park krajobrazowy, a w nich zachowane w naturalnym stanie ekosystemy, siedliska rzadkich roślin i wielu gatunków zwierząt.

Pod koniec XIII w. z inicjatywy księcia Bolka I Surowego wybudowano lub umacniano wiele twierdz na terenie Borów, m.in. Zamek w Kliczkowie. Ta położona w samym sercu Borów Dolnośląskich rezydencja w ciągu stuleci swojego istnienia wielokrotnie zmieniała właścicieli, z których każdy zostawił po sobie ślad w architekturze lub wystroju zamku. Budowla stanowi unikalny przykład krzyżowania się wpływów renesansu, baroku, klasycyzmu, a nawet neogotyku. Jednak podziwianie jej w pełnej okazałości nie byłoby dziś możliwe bez gruntownej renowacji, którą przeprowadziła pod koniec lat 90 - tych firma Integer S.A., specjalizująca się w odrestaurowywaniu cennych, ale zniszczonych zabytków. Zamek Kliczków wyszedł bez szwanku z wielu historycznych opresji, ale nie dał rady szabrownikom, którzy po drugiej wojnie światowej zdewastowali lub rozkradli wyposażenie oraz niszczącej sile czasu.

- Odnajdywanie tego rodzaju miejsc w naszym kraju umacnia mnie w przekonaniu, że Polska nie jest mało znaczącą prowincją na turystycznej mapie Europy - mówi Paweł Melka, z firmy Integer S.A. Obiekt ten trzyma poziom nie tylko pod względem estetyki i historycznej rangi. Obecnie znajduje się tu kompleks hotelowo-rekreacyjny z sześcioma salami konferencyjnymi, basenem, saunami i SPA.

Zarówno sam zamek, jak i otaczające go Bory Dolnośląskie to przykład dialogu różnych kultur i tradycji. Na miejsce wysiedlonej po wojnie ludności niemieckiej przybyli przesiedleńcy z Kresów Wschodnich, osadnicy wojskowi, reemigranci polscy z Bośni-Hercegowiny, Francji, Belgii oraz Czechosłowacji, Łemkowie, Bojkowie i Ukraińcy, a nawet uchodźcy greccy i macedońscy. Wszyscy oni odcisnęli swoje piętno na sztuce, obyczajowości, kuchni i atmosferze tego niezwykłego regionu. Mieszkańcy Borów Dolnośląskich wytwarzają swoje specjały na bazie tradycyjnych receptur. Tylko tutaj można spróbować chleba starowiejskiego, wypiekanego już przez czwarte pokolenie piekarzy, a serwowanego na liściach chrzanu lub kapusty. Jako regionalny smakołyk wysokiej jakości, został wpisany na prestiżową Listę Produktów Tradycyjnych. W pobliskich gospodarstwach agroturystycznych można skosztować naturalnych, pozbawionych konserwantów i sztucznych dodatków, wędlin z dziczyzny. W skład takiej kiełbasy, oprócz mięsa, wchodzi czosnek, sól do peklowania i bukiet aromatycznych przypraw. Aby ją przygotować najpierw pekluje się mięso, część ładne kroi w kostkę, a resztę mieli. Po wymieszaniu dodaje się czosnek i przyprawy, nabija mięso w jelito i poddaje wędzeniu.

W samym Kliczkowie, w odrestaurowanym zamku, w którym dziś mieści się ekskluzywne Centrum Konferencyjne oraz SPA, o podniebienie gości dbają kucharze z Restauracji Zamkowej. Do specjalności szefa kuchni należą mięsa, grzyby i warzywa, które na stoły trafiają prosto z tutejszych lasów. Miłośników dziczyzny zainteresuje comber z jelenia w śliwowicy, serwowany z sakiewką naleśnikową nadziewaną borowikami. Obiad można zjeść w Sali Balowej, wśród jasnych dekoracji ścian i sufitu, pochodzących z początku XIX wieku. Sala powiększona jest o wykusz (część wieży frontowej), którego okna dodatkowo doświetlają pomieszczenie. Natomiast obok recepcji, w skrzydle dawnej stajni mieści się mała kawiarenka, w której zachowano elementy dawnego wystroju stajni (żłoby przyścienne, żeliwne obramienia okien, żeliwne kolumny, kafelkowa okładzina ścian w kolorze niebieskim i białym). Latem na dziedzińcu zamkowym czynny jest letni ogródek.
Tagi:

Najnowsze:
Snow Trex sprawdza gdzie jest najlepsze apres ski
Które kierunki tanieją?
Emirates znów poleci do Bagdadu
Co Paryż oferuje turystom?
Istria liczy na polskich turystów
Polak został Podróżnikiem Roku
Jak tanio podróżować samolotem?
Czy warto wcześniej zaplanować swój urlop?
Na narty w stylu retro
Prawa konsumenta w trakcie zimowych wyjazdów
Jak przygotować auto do zimowego wyjazdu?
Dobre warunki narciarskie w Czechach
Kraków zimą kusi turystów
Nowa promocja KLM
Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?
MOT otwiera Ogólnopolski Sezon Zimowy
Poznań udostępni turystom Wideomapę
Gdzie spędzić słodkie wakacje?
Jak spakować się do bagażu podręcznego?
Czy warto wyjechać nad polskie morze?
 
Starsze aktualności:
W Polsce będzie mniej zabytkowych dzieł sztuki?
Czechy zapraszają na Noc Muzealną
Warszawska Informacja Turystyczna w sezonie pracuje dłużej
Polski konsulat we Włoszech apeluje o ostrożność podczas wypraw na Etnę
Śląskie: powstanie szlak turystyczny "Skarby Ziemi w Jaroszowie"
Austria: lawina zabiła sześciu turystów - pięciu Czechów i jednego Słowaka
Ruszył sezon wodniacki na Mazurach
Ukazał się przewodnik "Pszczyna. Perła Górnego Śląska"
Meksyk zalecił powstrzymanie się od podróży do Chin
Dzięki Street View będzie można wirtualnie zwiedzić Warszawę i Kraków
Bałtycki Punkt Informacji Turystycznej w Gdyni już otwarty
Za niespełna miesiąc stolica zaprasza na Warszawską Noc Muzeów
Gazeta Wyborcza: w każdy wtorek bezpłatny przewodnik "Świętokrzyskie zauroczy"
Austria: potężna lawina zasypała 29-letnią turystkę
Kraków: wawelskie muzeum w czerwcu pokaże swoje nowe nabytki
Ruszył konkurs "Przelej Kraków na puszkę"
Łódź: czy miasto ma szansę na nowoczesny stadion?
Bangkok: turystyczne rejony nie odczuwają skutków stanu wyjątkowego
Odkryj Europę w sobotniej Gazecie Wyborczej
Służby ratunkowe potwierdziły śmierć dwójki krakowskich turystów

Zgłoś problem z tą stroną »


 Archiwum 2013 

5 Stars biuro
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij