Serwis Informacjny Branży Turystycznej
Blogerzy podróżniczy z całej Polski spotkają się na Tour Salonie
Finnair rozwija azjatycką siatkę połączeń
MSZ ostrzega przed wyjazdami do Turcji
AirBaltic poleci z Warszawy do Popradu
Jakie nowości znalazły się w ofercie egzotycznej biur podróży?

więcej »

Bory Dolnośląskie: nieodkryty turystycznie zakątek Polski?

Bory Dolnośląskie należą do największych kompleksów leśnych w Europie Środkowej. Ich powierzchnia wynosi ok. 165 tysięcy hektarów. Obejmuje on tereny parków krajobrazowych oraz rezerwatów, chroniących dziewiczą przyrodę tego obszaru. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze turystycznej, odwiedzający mają możliwość zapoznania się z różnorodnością i urokiem występującej tu flory i fauny - na przykład poruszając się wzdłuż wielu wyznaczonych ścieżek i tras edukacyjnych. Budowa geologiczna oraz rzeźba terenu to efekt działania zlodowacenia środkowopolskiego, któremu Bory zawdzięczają torfowiska, wydmy śródlądowe i położone malowniczo, wśród lasów - stawy. Na całym terenie znajdują się cztery rezerwaty przyrody i park krajobrazowy, a w nich zachowane w naturalnym stanie ekosystemy, siedliska rzadkich roślin i wielu gatunków zwierząt.

Pod koniec XIII w. z inicjatywy księcia Bolka I Surowego wybudowano lub umacniano wiele twierdz na terenie Borów, m.in. Zamek w Kliczkowie. Ta położona w samym sercu Borów Dolnośląskich rezydencja w ciągu stuleci swojego istnienia wielokrotnie zmieniała właścicieli, z których każdy zostawił po sobie ślad w architekturze lub wystroju zamku. Budowla stanowi unikalny przykład krzyżowania się wpływów renesansu, baroku, klasycyzmu, a nawet neogotyku. Jednak podziwianie jej w pełnej okazałości nie byłoby dziś możliwe bez gruntownej renowacji, którą przeprowadziła pod koniec lat 90 - tych firma Integer S.A., specjalizująca się w odrestaurowywaniu cennych, ale zniszczonych zabytków. Zamek Kliczków wyszedł bez szwanku z wielu historycznych opresji, ale nie dał rady szabrownikom, którzy po drugiej wojnie światowej zdewastowali lub rozkradli wyposażenie oraz niszczącej sile czasu.

- Odnajdywanie tego rodzaju miejsc w naszym kraju umacnia mnie w przekonaniu, że Polska nie jest mało znaczącą prowincją na turystycznej mapie Europy - mówi Paweł Melka, z firmy Integer S.A. Obiekt ten trzyma poziom nie tylko pod względem estetyki i historycznej rangi. Obecnie znajduje się tu kompleks hotelowo-rekreacyjny z sześcioma salami konferencyjnymi, basenem, saunami i SPA.

Zarówno sam zamek, jak i otaczające go Bory Dolnośląskie to przykład dialogu różnych kultur i tradycji. Na miejsce wysiedlonej po wojnie ludności niemieckiej przybyli przesiedleńcy z Kresów Wschodnich, osadnicy wojskowi, reemigranci polscy z Bośni-Hercegowiny, Francji, Belgii oraz Czechosłowacji, Łemkowie, Bojkowie i Ukraińcy, a nawet uchodźcy greccy i macedońscy. Wszyscy oni odcisnęli swoje piętno na sztuce, obyczajowości, kuchni i atmosferze tego niezwykłego regionu. Mieszkańcy Borów Dolnośląskich wytwarzają swoje specjały na bazie tradycyjnych receptur. Tylko tutaj można spróbować chleba starowiejskiego, wypiekanego już przez czwarte pokolenie piekarzy, a serwowanego na liściach chrzanu lub kapusty. Jako regionalny smakołyk wysokiej jakości, został wpisany na prestiżową Listę Produktów Tradycyjnych. W pobliskich gospodarstwach agroturystycznych można skosztować naturalnych, pozbawionych konserwantów i sztucznych dodatków, wędlin z dziczyzny. W skład takiej kiełbasy, oprócz mięsa, wchodzi czosnek, sól do peklowania i bukiet aromatycznych przypraw. Aby ją przygotować najpierw pekluje się mięso, część ładne kroi w kostkę, a resztę mieli. Po wymieszaniu dodaje się czosnek i przyprawy, nabija mięso w jelito i poddaje wędzeniu.

W samym Kliczkowie, w odrestaurowanym zamku, w którym dziś mieści się ekskluzywne Centrum Konferencyjne oraz SPA, o podniebienie gości dbają kucharze z Restauracji Zamkowej. Do specjalności szefa kuchni należą mięsa, grzyby i warzywa, które na stoły trafiają prosto z tutejszych lasów. Miłośników dziczyzny zainteresuje comber z jelenia w śliwowicy, serwowany z sakiewką naleśnikową nadziewaną borowikami. Obiad można zjeść w Sali Balowej, wśród jasnych dekoracji ścian i sufitu, pochodzących z początku XIX wieku. Sala powiększona jest o wykusz (część wieży frontowej), którego okna dodatkowo doświetlają pomieszczenie. Natomiast obok recepcji, w skrzydle dawnej stajni mieści się mała kawiarenka, w której zachowano elementy dawnego wystroju stajni (żłoby przyścienne, żeliwne obramienia okien, żeliwne kolumny, kafelkowa okładzina ścian w kolorze niebieskim i białym). Latem na dziedzińcu zamkowym czynny jest letni ogródek.
Tagi:

Najnowsze:
Blogerzy podróżniczy z całej Polski spotkają się na Tour Salonie
Finnair rozwija azjatycką siatkę połączeń
MSZ ostrzega przed wyjazdami do Turcji
AirBaltic poleci z Warszawy do Popradu
Jakie nowości znalazły się w ofercie egzotycznej biur podróży?
Lux Express poszerza siatkę połączeń
Strajki utrudniają życie
Ławica działa normalnie
Jak kształtują się ceny noclegów w europejskich miastach?
Bezpieczniej do Pyrzowic
Hotel z Gliwic wstąpił do sieci Silfor
Lotnisko w Szymanach ruszy na przełomie grudnia i stycznia
Mieszańcy Małopolski wytypowali miejsca, które warto zobaczyć
Rejsclub.pl wprowadza nową funkcjonalność dla agentów
Łódź w ofercie KLM
Tunezja odwołuje stan wyjątkowy
Czesi zapraszają na Tourfilm
Przewozy Regionalne mają nowy plan restrukturyzacji
Węgry zapraszają na imprezy winiarskie
Rezydencja Papieży otwarta dla zwiedzających
 
Starsze aktualności:
Otwarto miejską plażę nad Sekwaną
Krakowski Wawel został wzbogacony w nową iluminację świetlną
Pogodny i ciepły weekend w Tatrach
Tatry: bardzo dobre warunki turystyczne
Największy na świecie tor golfowy powstanie w Australii
Oficjalna strona internetowa miasta Krakowa jest warta najwięcej?
Śląskie: badanie poziomu obsługi klienta w placówkach Informacji Turystycznej
Konkurs PROT: jeszcze przez 3 dni można zaprosić znajomych na Pomorze
Wejherowo: komiks promuje miasto do młodych turystów
Dziesięć najgorszych na świecie portów lotniczych na nocleg
Muzeum Watykańskie dziś otwarte także w nocy
Plenerowe kino letnie w Sopocie, Zakopanem i... w pociągach
Sezonowy punkt IT w Tarnowie już dostępny dla turystów
Tatry: podtopienia również na szlakach turystycznych
Otwarto nowy szlak kajakowy na Warcie
Australia: Święta góra będzie zamknięta dla turystów?
Cena biletów do wrocławskiego zoo wrośnie dwukrotnie
GOPR: rozpoczęła pracę sezonowa placówka pod Tarnicą
Rusza akcja sprzątania nadbałtyckich plaż
Rozpoczął się Ogólnopolski Rejs Żeglarsko-Motorowodny "Odra 2009"

Zgłoś problem z tą stroną »


 Archiwum 2009 

ryba maślana
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij