Serwis Informacjny Branży Turystycznej
Kto organizuje turystykę krajową?
Restauratorzy mają więcej propozycji dla alergików
Przewoźnicy zawieszają loty do Izraela
Nowa aplikacja poświęcona Bieszczadom
Ilu gości skorzystało w maju z obiektów noclegowych?

więcej »

Bory Dolnośląskie: nieodkryty turystycznie zakątek Polski?

Bory Dolnośląskie należą do największych kompleksów leśnych w Europie Środkowej. Ich powierzchnia wynosi ok. 165 tysięcy hektarów. Obejmuje on tereny parków krajobrazowych oraz rezerwatów, chroniących dziewiczą przyrodę tego obszaru. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze turystycznej, odwiedzający mają możliwość zapoznania się z różnorodnością i urokiem występującej tu flory i fauny - na przykład poruszając się wzdłuż wielu wyznaczonych ścieżek i tras edukacyjnych. Budowa geologiczna oraz rzeźba terenu to efekt działania zlodowacenia środkowopolskiego, któremu Bory zawdzięczają torfowiska, wydmy śródlądowe i położone malowniczo, wśród lasów - stawy. Na całym terenie znajdują się cztery rezerwaty przyrody i park krajobrazowy, a w nich zachowane w naturalnym stanie ekosystemy, siedliska rzadkich roślin i wielu gatunków zwierząt.

Pod koniec XIII w. z inicjatywy księcia Bolka I Surowego wybudowano lub umacniano wiele twierdz na terenie Borów, m.in. Zamek w Kliczkowie. Ta położona w samym sercu Borów Dolnośląskich rezydencja w ciągu stuleci swojego istnienia wielokrotnie zmieniała właścicieli, z których każdy zostawił po sobie ślad w architekturze lub wystroju zamku. Budowla stanowi unikalny przykład krzyżowania się wpływów renesansu, baroku, klasycyzmu, a nawet neogotyku. Jednak podziwianie jej w pełnej okazałości nie byłoby dziś możliwe bez gruntownej renowacji, którą przeprowadziła pod koniec lat 90 - tych firma Integer S.A., specjalizująca się w odrestaurowywaniu cennych, ale zniszczonych zabytków. Zamek Kliczków wyszedł bez szwanku z wielu historycznych opresji, ale nie dał rady szabrownikom, którzy po drugiej wojnie światowej zdewastowali lub rozkradli wyposażenie oraz niszczącej sile czasu.

- Odnajdywanie tego rodzaju miejsc w naszym kraju umacnia mnie w przekonaniu, że Polska nie jest mało znaczącą prowincją na turystycznej mapie Europy - mówi Paweł Melka, z firmy Integer S.A. Obiekt ten trzyma poziom nie tylko pod względem estetyki i historycznej rangi. Obecnie znajduje się tu kompleks hotelowo-rekreacyjny z sześcioma salami konferencyjnymi, basenem, saunami i SPA.

Zarówno sam zamek, jak i otaczające go Bory Dolnośląskie to przykład dialogu różnych kultur i tradycji. Na miejsce wysiedlonej po wojnie ludności niemieckiej przybyli przesiedleńcy z Kresów Wschodnich, osadnicy wojskowi, reemigranci polscy z Bośni-Hercegowiny, Francji, Belgii oraz Czechosłowacji, Łemkowie, Bojkowie i Ukraińcy, a nawet uchodźcy greccy i macedońscy. Wszyscy oni odcisnęli swoje piętno na sztuce, obyczajowości, kuchni i atmosferze tego niezwykłego regionu. Mieszkańcy Borów Dolnośląskich wytwarzają swoje specjały na bazie tradycyjnych receptur. Tylko tutaj można spróbować chleba starowiejskiego, wypiekanego już przez czwarte pokolenie piekarzy, a serwowanego na liściach chrzanu lub kapusty. Jako regionalny smakołyk wysokiej jakości, został wpisany na prestiżową Listę Produktów Tradycyjnych. W pobliskich gospodarstwach agroturystycznych można skosztować naturalnych, pozbawionych konserwantów i sztucznych dodatków, wędlin z dziczyzny. W skład takiej kiełbasy, oprócz mięsa, wchodzi czosnek, sól do peklowania i bukiet aromatycznych przypraw. Aby ją przygotować najpierw pekluje się mięso, część ładne kroi w kostkę, a resztę mieli. Po wymieszaniu dodaje się czosnek i przyprawy, nabija mięso w jelito i poddaje wędzeniu.

W samym Kliczkowie, w odrestaurowanym zamku, w którym dziś mieści się ekskluzywne Centrum Konferencyjne oraz SPA, o podniebienie gości dbają kucharze z Restauracji Zamkowej. Do specjalności szefa kuchni należą mięsa, grzyby i warzywa, które na stoły trafiają prosto z tutejszych lasów. Miłośników dziczyzny zainteresuje comber z jelenia w śliwowicy, serwowany z sakiewką naleśnikową nadziewaną borowikami. Obiad można zjeść w Sali Balowej, wśród jasnych dekoracji ścian i sufitu, pochodzących z początku XIX wieku. Sala powiększona jest o wykusz (część wieży frontowej), którego okna dodatkowo doświetlają pomieszczenie. Natomiast obok recepcji, w skrzydle dawnej stajni mieści się mała kawiarenka, w której zachowano elementy dawnego wystroju stajni (żłoby przyścienne, żeliwne obramienia okien, żeliwne kolumny, kafelkowa okładzina ścian w kolorze niebieskim i białym). Latem na dziedzińcu zamkowym czynny jest letni ogródek.
Tagi:

Najnowsze:
Kto organizuje turystykę krajową?
Restauratorzy mają więcej propozycji dla alergików
Przewoźnicy zawieszają loty do Izraela
Nowa aplikacja poświęcona Bieszczadom
Ilu gości skorzystało w maju z obiektów noclegowych?
Cena wyjazdu to nie wszystko (nawet jeśli umiesz liczyć)
Ile Polacy muszą pracować na wakacje?
4You Airlines rozpocznie obsługę indywidualnych pasażerów
Autokary z dziećmi będą szybciej odprawiane
Ryanair uruchomił aplikację mobilną
Kierowcy łatwiej dojadą na wakacje?
O czym pamiętać wybierając się na spływ kajakowy?
Turyści preferują płatności bezgotówkowe
Czeski Krumlov zaprasza na Festiwal Pięciolistnej Róży
Plaża na Gubałówce
Łódzkie zaprasza na questing
Jak przygotować się do samochodowej podróży?
Wilno zaprasza młodych turystów
Alpy także dla mniej wprawnych turystów
Włochy przyciągają turystów lokalną kuchnią
 
Starsze aktualności:
Na rynku wydawniczym ukazał się kolejny Informator Żeglarski 2009
Rośnie zagrożenie lawinowe w Tatrach
TPN wychodzi naprzeciw zagranicznym turystom - będą tablice informacyjne po angielsku
Beskidy: turyści wyjeżdżają, bo nie działają wyciągi
Znajdź słoneczko i wygraj wycieczkę do Francji
Ukazał się przewodnik turystyczny o Opatowie - mieście na Bursztynowym Szlaku
Ferie 2009 - ratownicy górscy podsumowali zimowy wypoczynek
Antarktyka: ewakuowano statek wycieczkowy, który osiadł na mieliźnie
Polski turysta zginął w lawinie w Tatrach Słowackich
Giżycko: samorządy dostały miliony na turystykę z RPO
200 franków kary dla turystów-nudystów w Alpach
Kraków: jest pozwolenie na budowę plaży pod Wawelem
W Michałkowicach powstaje skansen górniczy
Rekordowa liczba turystów odwiedziła w 2008 roku Wieżę Eiffla
Na Podhalu pomimo odwilży nadal można jeździć na nartach
Tatry: zmarł turysta porwany przez lawinę
Podlasie: łosie zagrożeniem dla pociągów
Karkonosze: II stopień zagrożenia lawinowego oraz groźne lawiny
W Świeradowie Zdroju ruszyła nowa kolej gondolowa
Połowa Puszczy Białowieskiej stanie się Parkiem?

Zgłoś problem z tą stroną »


 Archiwum 2004 

5 Stars biuro
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij