Serwis Informacjny Branży Turystycznej
Szwedzkie muzea za darmo
Dżerba zaprasza turystów na festiwal
Questing łączy edukację z turstyką
Klienci potrafią być trudni
Trivago sprawdza kto przyjeżdża do Polski

więcej »

Bory Dolnośląskie: nieodkryty turystycznie zakątek Polski?

Bory Dolnośląskie należą do największych kompleksów leśnych w Europie Środkowej. Ich powierzchnia wynosi ok. 165 tysięcy hektarów. Obejmuje on tereny parków krajobrazowych oraz rezerwatów, chroniących dziewiczą przyrodę tego obszaru. Dzięki rozbudowanej infrastrukturze turystycznej, odwiedzający mają możliwość zapoznania się z różnorodnością i urokiem występującej tu flory i fauny - na przykład poruszając się wzdłuż wielu wyznaczonych ścieżek i tras edukacyjnych. Budowa geologiczna oraz rzeźba terenu to efekt działania zlodowacenia środkowopolskiego, któremu Bory zawdzięczają torfowiska, wydmy śródlądowe i położone malowniczo, wśród lasów - stawy. Na całym terenie znajdują się cztery rezerwaty przyrody i park krajobrazowy, a w nich zachowane w naturalnym stanie ekosystemy, siedliska rzadkich roślin i wielu gatunków zwierząt.

Pod koniec XIII w. z inicjatywy księcia Bolka I Surowego wybudowano lub umacniano wiele twierdz na terenie Borów, m.in. Zamek w Kliczkowie. Ta położona w samym sercu Borów Dolnośląskich rezydencja w ciągu stuleci swojego istnienia wielokrotnie zmieniała właścicieli, z których każdy zostawił po sobie ślad w architekturze lub wystroju zamku. Budowla stanowi unikalny przykład krzyżowania się wpływów renesansu, baroku, klasycyzmu, a nawet neogotyku. Jednak podziwianie jej w pełnej okazałości nie byłoby dziś możliwe bez gruntownej renowacji, którą przeprowadziła pod koniec lat 90 - tych firma Integer S.A., specjalizująca się w odrestaurowywaniu cennych, ale zniszczonych zabytków. Zamek Kliczków wyszedł bez szwanku z wielu historycznych opresji, ale nie dał rady szabrownikom, którzy po drugiej wojnie światowej zdewastowali lub rozkradli wyposażenie oraz niszczącej sile czasu.

- Odnajdywanie tego rodzaju miejsc w naszym kraju umacnia mnie w przekonaniu, że Polska nie jest mało znaczącą prowincją na turystycznej mapie Europy - mówi Paweł Melka, z firmy Integer S.A. Obiekt ten trzyma poziom nie tylko pod względem estetyki i historycznej rangi. Obecnie znajduje się tu kompleks hotelowo-rekreacyjny z sześcioma salami konferencyjnymi, basenem, saunami i SPA.

Zarówno sam zamek, jak i otaczające go Bory Dolnośląskie to przykład dialogu różnych kultur i tradycji. Na miejsce wysiedlonej po wojnie ludności niemieckiej przybyli przesiedleńcy z Kresów Wschodnich, osadnicy wojskowi, reemigranci polscy z Bośni-Hercegowiny, Francji, Belgii oraz Czechosłowacji, Łemkowie, Bojkowie i Ukraińcy, a nawet uchodźcy greccy i macedońscy. Wszyscy oni odcisnęli swoje piętno na sztuce, obyczajowości, kuchni i atmosferze tego niezwykłego regionu. Mieszkańcy Borów Dolnośląskich wytwarzają swoje specjały na bazie tradycyjnych receptur. Tylko tutaj można spróbować chleba starowiejskiego, wypiekanego już przez czwarte pokolenie piekarzy, a serwowanego na liściach chrzanu lub kapusty. Jako regionalny smakołyk wysokiej jakości, został wpisany na prestiżową Listę Produktów Tradycyjnych. W pobliskich gospodarstwach agroturystycznych można skosztować naturalnych, pozbawionych konserwantów i sztucznych dodatków, wędlin z dziczyzny. W skład takiej kiełbasy, oprócz mięsa, wchodzi czosnek, sól do peklowania i bukiet aromatycznych przypraw. Aby ją przygotować najpierw pekluje się mięso, część ładne kroi w kostkę, a resztę mieli. Po wymieszaniu dodaje się czosnek i przyprawy, nabija mięso w jelito i poddaje wędzeniu.

W samym Kliczkowie, w odrestaurowanym zamku, w którym dziś mieści się ekskluzywne Centrum Konferencyjne oraz SPA, o podniebienie gości dbają kucharze z Restauracji Zamkowej. Do specjalności szefa kuchni należą mięsa, grzyby i warzywa, które na stoły trafiają prosto z tutejszych lasów. Miłośników dziczyzny zainteresuje comber z jelenia w śliwowicy, serwowany z sakiewką naleśnikową nadziewaną borowikami. Obiad można zjeść w Sali Balowej, wśród jasnych dekoracji ścian i sufitu, pochodzących z początku XIX wieku. Sala powiększona jest o wykusz (część wieży frontowej), którego okna dodatkowo doświetlają pomieszczenie. Natomiast obok recepcji, w skrzydle dawnej stajni mieści się mała kawiarenka, w której zachowano elementy dawnego wystroju stajni (żłoby przyścienne, żeliwne obramienia okien, żeliwne kolumny, kafelkowa okładzina ścian w kolorze niebieskim i białym). Latem na dziedzińcu zamkowym czynny jest letni ogródek.
Tagi:

Najnowsze:
Szwedzkie muzea za darmo
Dżerba zaprasza turystów na festiwal
Questing łączy edukację z turstyką
Klienci potrafią być trudni
Trivago sprawdza kto przyjeżdża do Polski
Portal BiletyAutokarowe.pl rozszerza działalność
Pomorze chce przyciągnąć turystów bursztynem
Dokąd turyści latali z wrocławskiego lotniska?
Czy opłaca się już teraz zaplanować sylwestrowy wyjazd?
Jak umilić sobie podróż samolotem?
Lufthansa ułatwi podróż turystom
Austria pokaże swoje tradycje
Nowe usługi PLK SA
Aplikacja rozwiąże problemy turystów?
Turysta nie zawsze ubezpieczony
Jak przetrwać lot z dzieckiem?
Kujawsko-pomorskie udostępnia mapy
Twierdza Poznań przyciągnęła turystów
Nowe atrakcje dla turystów w Muzeum Lotnictwa
Nowa aplikacja poświęcona Bieszczadom
 
Starsze aktualności:
Kraków: wawelskie muzeum w czerwcu pokaże swoje nowe nabytki
Ruszył konkurs "Przelej Kraków na puszkę"
Łódź: czy miasto ma szansę na nowoczesny stadion?
Bangkok: turystyczne rejony nie odczuwają skutków stanu wyjątkowego
Odkryj Europę w sobotniej Gazecie Wyborczej
Służby ratunkowe potwierdziły śmierć dwójki krakowskich turystów
Trwa konkurs fotograficzny "Nowa Huta w XXI wieku"
PolskaTurystyczna ogłasza plebiscyt na absurdy architektoniczne w Polsce
Cieszyn: otwarto Muzeum Protestantyzmu
Niższe ceny sms-ów w roamingu?
Na rynku wydawniczym ukazał się kolejny Informator Żeglarski 2009
Rośnie zagrożenie lawinowe w Tatrach
TPN wychodzi naprzeciw zagranicznym turystom - będą tablice informacyjne po angielsku
Beskidy: turyści wyjeżdżają, bo nie działają wyciągi
Znajdź słoneczko i wygraj wycieczkę do Francji
Ukazał się przewodnik turystyczny o Opatowie - mieście na Bursztynowym Szlaku
Ferie 2009 - ratownicy górscy podsumowali zimowy wypoczynek
Antarktyka: ewakuowano statek wycieczkowy, który osiadł na mieliźnie
Polski turysta zginął w lawinie w Tatrach Słowackich
Giżycko: samorządy dostały miliony na turystykę z RPO

Zgłoś problem z tą stroną »


 Archiwum 2012 

5 Stars biuro
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij