Serwis Informacjny Branży Turystycznej
SprintAir rozszerza siatkę połączeń z Radomia
Sąd oddala powództwo turystki przeciw Itace
SN: Klient może samodzielnie dochodzić odszkodowania z gwarancji
Jak zmieniają się podróżnicze zwyczaje Polaków?
Grecy likwidują obóz w Idomeni

więcej »

Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?

Urlop narciarski to dla miłośników sportów zimowych najlepszy czas w roku. Dzięki dobremu przygotowaniu, szczegółowej kontroli sprzętu i ostrożnemu zachowaniu na stoku, można uniknąć wypadków narciarskich i innych nieprzyjemnych zdarzeń podczas urlopu.

SnowTrex zebrał 10 porad, jak zaplanować i spędzić udany urlop zimowy.

Przygotowanie do podróży

Wyjazd na narty trzeba dobrze zaplanować. Wszystkim podróżującym samochodem zalecane jest zrobienie małego przeglądu technicznego. Trzeba sprawdzić odpowiednie ciśnienie w oponach oraz zadbać o dachowy bagażnik na narty i łańcuchy na koła. O wielu rzeczach łatwo zapomnieć. Ładowarka do telefonu komórkowego, apteczka z lekami przeciwbólowymi, środki czystości, czy ciepła bielizna narciarska powinny się znaleźć w naszej walizce. Aby nie zapomnieć o najważniejszych rzeczach często przydaje się lista. Również wcześniejsza kontrola sprzętu jest bardzo ważna. Jeśli w rodzinie są dzieci szczególnie trzeba zwrócić uwagę na to, czy buty narciarskie oraz narty z ubiegłych sezonów jeszcze pasują. Jeżeli wszystko dopięliśmy na ostatni guzik, nic nie stoi na przeszkodzie, aby udać się na urlop zimowy.

Kondycja i samoocena

Aktywny wypoczynek jakim jest jazda na nartach czy snowboardzie wymaga pewnej sprawności i kondycji fizycznej, o którą najlepiej zadbać już przed urlopem. Kto prowadzi sportowy tryb życia przed wyjściem na stok, powinien przynajmniej zrobić rozgrzewkę i kilka ćwiczeń rozciągających. Często na terenach narciarskich zamieszczane są szyldy z praktycznymi ćwiczeniami, które można wykonać nawet z zapiętymi nartami. Podczas pierwszego zjazdu ważne jest aby pokonywać trasę zgodnie ze swoimi umiejętnościami, zważając jednocześnie na ogólnie panujące zasady na stoku.

Kodeks FIS

Każdy powinien znać 10 złotych zasad właściwego zachowania na stoku. M.in.: zważać na innych narciarzy i snowboardzistów, kontrolować prędkość i styl jazdy, bezpiecznie wybierać pas ruchu, zachować ostrożność podczas wyprzedzania oraz zatrzymywania się na trasie, zwracać uwagę na znaki czy udzielać pomocy w razie wypadku.

Obowiązek noszenia kasku

Żaden przedmiot należący do wyposażenia zimowego sportowca nie jest tak ważny jak odpowiedni kask. Co prawda nie we wszystkich europejskich krajach wprowadzono obowiązek noszenia kasków, ale przynajmniej w takich krajach jak Austria czy Włochy kask dla dzieci do 14-15 roku życia jest wymagany. W Niemczech, Francji i Szwajcarii nie jest to konieczne, aczkolwiek poczęte są w tym kierunku odpowiednie kroki. Na przykład w Szwajcarii funkcjonuje to tak dobrze, że w porównaniu do innych krajów narciarze i snowboardziści noszą kaski najczęściej. Coraz więcej dorosłych decyduje się na ochronę głowy kupując kask, który stał się również kolorowym modnym dodatkiem do stroju i gogli. Ponadto nowoczesne kaski są zbudowane z lekkiego tworzywa podnosząc tym samym komfort jazdy. Niektóre kaski zbudowane są z tworzyw wtórnych. Innowacyjnym przykładem jest jest francuska marka Picture Organic Clothing, która produkuje stroje i kaski z materiałów pochodzących z recyklingu. Skorupa kasku modelu Hubber zbudowana jest ze specjalnego polimeru, który wytwarzany jest z ziaren kukurydzy i pomimo swojego roślinnego pochodzenia odpowiada europejskim standardom bezpieczeństwa CE EN-1077.

Bezpieczny sprzęt

Dobrze funkcjonujący sprzęt gwarantuje spędzenie bezpiecznego urlopu. Z badań zleconych przez niemiecki związek narciarski DSV wynika, że prawie co piąty wypadek narciarski spowodowany jest awarią sprzętu. Dlatego też kontrola i przygotowanie sprzętu do sezonu powinny należeć do podstawowych przygotowań do urlopu każdego miłośnika sportów zimowych. Przynajmniej raz w roku powinno oddać się sprzęt do serwisu. Ostrzenie krawędzi i woskowanie nart i desek poprawia nie tylko żywotność sprzętu, ale również umożliwia lepszą kontrolę jadącego oraz podnosi bezpieczeństwo na stoku. Również regulacja i dopasowanie wiązań jest konieczna. Tylko oczyszczone i starannie ustawione wiązania chronią przed upadkiem i ewentualnymi urazami.

Ochrona ciała

Uprawiający aktywnie sport, jeżdżący w funparku czy poza trasami, powinni zadbać o odpowiednią ochronę ciała. Najbardziej nadają się do tego ochraniacze i protektory noszone pod odzieżą zimową. Pancerze wypełnione pianką poliuretanową chronią kręgosłup, plecy, biodra oraz lędźwie podczas upadku i mogą aktywnie zapobiec stłuczeniom i złamaniom. Dla szczególnie ostrożnych miłośników szusowania, niepewnych dzieci oraz początkujących snowboardzistów zaleca się dodatkowo ochraniacze na dłonie, łokcie oraz kolana.

Ubezpieczenie

Wszyscy miłośnicy zimowych szaleństw, korzystający z wysokiej jakości sprzętu narciarskiego czy snowboardowego powinni się ubezpieczyć. Większość firm ubezpieczeniowych nie zapłaci za szkodę, jeżeli wypadek czy choroba ma miejsce za granicą. Dlatego nie można zapomnieć o zawarciu zagranicznego ubezpieczenia zdrowotnego. Większość z nich można dokupić do pakietu podróżnego wycieczki w rozsądnej cenie. Dzięki temu pokryte będą koszta zabiegów ambulatoryjnych, jak również stacjonarnych w szpitalu, repatriacja do kraju czy konieczne leczenie stomatologiczne. Ponadto zalecamy ubezpieczenie w przypadku uszkodzenia sprzętu, kradzieży (np. spod bacówki) oraz ubezpieczenie kosztów przerwania czy rezygnacji z wycieczki.

Spożycie alkoholu

Na terenie narciarskim obowiązują te same zasady co na autostradzie: odpowiedzialna jazda i spożycie alkoholu wykluczają się wzajemnie. Po spożyciu alkoholu nie powinniśmy już zakładać nart, gdyż taka postawa niesie ze sobą zagrożenie nie tylko dla własnego zdrowia, ale i bezpieczeństwa innych narciarzy. Mimo, że wiele bacówek na stoku oferuje grzane wino i piwo, warto zdecydować się na alkohol podczas dopiero, kiedy już wrócimy z nart.

Telefon alarmowy

Zwolennicy sportów zimowych powinni posiadać numer telefonu alarmowego. W przypadku ratownictwa górskiego w Austrii będzie to 140, Szwajcarska Służba Ratownictwa REGA osiągalna jest pod numerem 1414, służby ratownicze we Włoszech pod numerem 118, a na telefon alarmowy do Francji dodzwonimy się wybierając 15. Dodatkowo zawsze można zadzwonić na ogólnodostępny europejski numer awaryjny 112 i zgłosić wypadek, który zostanie odpowiednio przekierowany dalej.

Bezpiecznie na stok

Znajomość terenu, odpowiedni sprzęt przeciwlawinowy oraz respekt są kluczowymi słowami, które każdy sportowiec uprawiający freeskiing powinien wziąć sobie do serca i uwzględnić podczas jazdy na terenie narciarskim oraz poza nim. Przed wyruszeniem na stok polecamy zapoznać się z aktualnym raportem na temat zagrożenia lawinowego. Do wyposażenia każdego freeridera powinien należeć detektor lawinowy LVS, łopatka i sonda. Bezpieczną jazdę poza trasami można trenować pod okiem nauczyciela, a podczas specjalnych kursów przejść trening poszukiwania osób zasypanych przez lawiny.
Tagi:

Najnowsze:
SprintAir rozszerza siatkę połączeń z Radomia
Sąd oddala powództwo turystki przeciw Itace
SN: Klient może samodzielnie dochodzić odszkodowania z gwarancji
Jak zmieniają się podróżnicze zwyczaje Polaków?
Grecy likwidują obóz w Idomeni
SprintAir poleci z Wrocławia do Olsztyna
Polacy coraz częściej organizują wakacje samodzielnie
DZT prowadzi kampanię reklamową we Wrocławiu
Chorwacka Wspólnota Turystyczna ogłasza nową kampanię promocyjną
Wyspy Kanaryjskie promują się jako cel wypraw nurkowych
Tanieją połączenia roamingowe
Wieża katedry św. Mikołaja w Elblągu dostępna dla turystów
Festiwale i wydarzenia kulturalne rozpoczynają sezon wakacyjny w Chorwacji
Zamki i pałace w Czechach witają sezon wiosenno-letni
Otwarcie Bramy Opatowskiej dla zwiedzających
Sosnowiec gospodarzem Targów Ski Therm & Spa 2016
Tradycyjne jarmarki wielkanocne w Wiedniu
Komunikat turystyczny TPN
ZOPOT w Amsterdamie wprowadza nową aplikację mobilną
Komunikat Turystyczny TPN
 
Starsze aktualności:
Wieliczka: zwyczaje związane z serwowaniem soli
Jáchymov: śladami Marii Skłodowskiej-Curie
Safpol Travel: rejsy wycieczkowe w nowej odsłonie
Zabytkowa kolejka niszczeje
Co szykuje Polska dla gości bez biletów na mecze Euro2012?
Łódź ma już nową strategię
Porwany turysta szpiegiem?
Bezpieczny Stok: wypadków można uniknąć!
Solan - Karolinka - narciarski raj w czeskich Beskidach
Czy Polka pracująca na statku wycieczkowym została zamordowana?
Przewodnik GPS po Tarnowie
Co czeka nas wiosną w Portugalii?
TravelCamp tym razem w Krakowie
Portal Trojmiasto.pl ma nową stronę główną
2011 rok - górale liczą na turystów
Wybuch bomby w Egipcie. 21 osób zginęło
Częstochowa: Pielgrzymi i turyści zapłacą za wstęp do miasta?
Bieszczady: turystka odnaleziona, jej stan jest poważny
Londyńska zebra uznana za obiekt o wyjątkowym znaczeniu historycznym
Oferta na Sylwestra z Intercity

Zgłoś problem z tą stroną »


 Archiwum 2005 

ryba maślana
Ta strona używa COOKIES. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na wykorzystywanie cookies zgodnie z ustawieniami Twojej przeglądarki i akceptujesz regulamin strony. Szczegóły w regulaminie.
OK, zamknij